1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
5
0

Ephebopus murinus – ptasznik

Ephebopus murinus
(Walckenaer, 1837)


L1/2. Zdjęcie autorstwa Czulo.


Dorosła samica, zdjęcie autorstwa pajak_pl.


Dorosły samiec, zdjęcie autostwa Jason Newlander.

Nazewnictwo

Nazwa łacińska: Ephebopus murinus
Nazwa angielska: Skeleton Tarantula, Yellow Knee Skeleton

Wygląd

Dorosłe samice osiągają około 5-6 cm długości ciała i 12-14 cm rozpiętości odnóży. Natomiast samce są bardzo małe i zazwyczaj długość ich ciała to 3,5-4 cm. Młode osobniki mają charakterystyczny dla rodzaju intensywnie zielony, lśniący odwłok. Karapaks i odnóża koloru jasnobrązowego, beżowego. Już u maluchów widać charakterystyczne jasne wzory na rzepkach przednich odnóży. Dorosłe samice mają jasny, beżowy karapaks i uda. Odwłok jest aksamitny, czarno-brązowy. Odnóża również aksamitnie czarne, z podwójnymi, białymi liniami rozpoczynającymi się na wysokości rzepki. Dorosłe samce tego gatunku są podobnie ubarwione – posiadają charakterystyczne jasne linie na czarnych odnóżach, jednak nie są one tak wyraźne jak u samic. Karapaks się u nich nie wyróżnia, a cały pająk jest pokryty długimi jasnobrązowymi włoskami.
Można się spotkać z przekonaniem, że gatunek posiada ciemną formę barwną (z czarnym karapaksem), jednak nie zostało to potwierdzone naukowo.

Długość życia

Samice tego gatunku dożywają około 15 lat, natomiast samce giną ok. rok po ostatnim linieniu.

Występowanie

Pająk zamieszkuje tereny północnej Brazylii, Gujany francuskiej oraz południowego Surinamu.
 


Lasy tropikalne Surinamu i Gujany Francuskiej. Źródło: www.panoramio.com

 


Włoski parzące na udzie nogogłaszczki. Zdjęcie autorstwa Tomasz9011991

Terrarium

E. murinus kopie głębokie nory, zatem terrarium dla tego pająka powinno mieć przede wszystkim warstwę podłoża grubości kilkunastu centymetrów. Terrariummoże mieć zarówno wymiary 30/30/30, jak i 40/30/30 (wys/dł/szer). Wystrój w postaci roślin, korzeni i kory uczyni terrarium zbliżonym do warunków naturalnych oraz zapewni pająkowi dodatkowe miejsce na kryjówkę.
Terrarium dla ptasznika podziemnego.

Temperatura i wilgotność

Utrzymywana temperatura w terrarium powinna wynosić około 25-28°C z lekkim spadkiem w nocy rzędu 1-3°C. Wilgotność powinna się utrzymywać na poziomie około 70-80%.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się czego używać do ogrzewania i oświetlania w terrarium – przeczytaj ten artykuł: Ogrzewanie i Oświetlenie.

Żywienie

Jeżeli chcesz dowiedzieć się czym karmić ptasznika przeczytaj artykuł: Żywienie.

Dymorfizm płciowy

Samice są większe i znacznie mocniej zbudowane niż samce. Ubarwienie obu płci różni się dość wyraźnie. Dorosłe samce posiadają haki goleniowe i narządy kopulacyjne na nogogłaszczkach (tzw. bulbusy). Rozpoznanie płci jest możliwe już u niedojrzałych osobników na podstawie wylinki oraz różnic w budowie płytki płciowej
 


Różnice w budowie płytki płciowej.

Rozmnażanie

Raczej trudne. Samica zazwyczaj nie jest agresywna wobec samca, jednak zdarzają się wyjątki i samiec zostaje zjedzony. Często samica wybiera wylinkę zamiast kokonu, nawet kilkukrotnie pod rząd. Samica składa kokon około 8-9 tygodni od zapłodnienia. W kokonie zazwyczaj znajduję się 100-150 jaj. Młode wylęgają się po 3-4 tygodniach.
 


Dopuszczanie i kopulacja. Zdjęcie autorstwa pajak_pl

Uwagi

Pająk defensywny i nieprzewidywalny. Pomimo swojego temperamentu i szybkości, nie posiada silnego jadu. Wyczesuje włoski parzące typu V z ud nogogłaszczek. Ptasznik doskonale kopie tunele.
Polecamy przeczytać: Palpal urticating hairs in the tarantula Ephebopus: fine structure and mechanism of release

Ocena

(zobacz skalę ocen)

jad: 2
szybkość: 3
temperament: 3
łatwość hodowli: 3
podatność na błędy hodowców: 3
ocena ogólna: 14
Polecany dla średnio-zaawansowanych terrarystów.

Źródła:

  • West, R. C., Marshall, S.D., Fukushima, C.S. & R. Bertani. 2008. Review and cladistic analysis of the Neotropical tarantula genus Ephebopus Simon 1892 (Araneae: Theraphosidae) with notes on the Aviculariinae. Zootaxa 1849: 35-58 [p. 39, fig. 21-22].
  • Palpal urticating hairs in the tarantula Ephebopus: fine structure and mechanism of release. Journal of Arachnology 37(3): 292-298.
  • Norman I. Platnick – [url”http://research.amnh.org/iz/spiders/catalog/]The World Spider Catalog[/url]
  • doświadczenia hodowców

Opracowanie: Obli

Tekst pochodzi z arachnea.org. Więcej informacji w stopce.

Liczba wyświetleń: 5

Post Comment

Wykryto AdBlock! Wyłącz AdBlock, aby kontynuować korzystanie ze strony. Prawy górny róg przeglądarki.