1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
3
0

Acanthoscurria antillensis – ptasznik

Acanthoscurria antillensis
(Pocock, 1903)


Zdjęcie autorstwa Damjan Knafeljc

Nazewnictwo

Nazwa łacińska: Acanthoscurria antillensis
Nazwa angielska: Pinkpatch

Wygląd

Gatunek ten dorasta do ok. 6-7 cm długości ciała a rozpiętość odnóży dochodzi do 13-15cm. Pająk ten jest ubarwiony jednolicie brązowo. Samiec podobnie ubarwiony do samicy jednakże jest on jaśniejszy. Włoski na chelicerach i odnóżach przybierają odcień szarości. Można dostrzec wyblakłe szare linie biegnące wzdłuż nóg. Uda pająka są ciemniejsze od reszty.

Długość życia

Samice żyją ok. 15 lat. Samce, w zależności od warunków, od 2 do 3 lat.

Występowanie i biotop

W naturalnym środowisku można je spotkać na Małych Antylach, archipelagu na Oceanie Atlantyckim u wybrzeży Ameryki Południowej. Zamieszkuje on głównie obszary leśne.

Terrarium

Terrariumdla dorosłego osobnika powinno mieć wymiary około 30/30/20(d?./szer./wys.) cm. Może być otwierane z przodu i/lub góry. Konieczna jest wentylacja w postaci pasków z nawierconej aluminiowej płytki. Druciane i plastikowe siatki nie są najlepszym rozwiązaniem, gdyż mogą zostać przegryzione.
Młode osobniki trzymamy w pudełkach po kliszy lub pojemnikach na mocz. Wraz ze wzrostem przekładamy je do coraz większych „terrariów”. Hodowcy stosują z powodzeniem pudełka po sałatkach, czekoladkach, wacikach do uszu itp. Popularne są także faunaboxy różnych rozmiarów, które tanio można dostać w sklepach zoologicznych.
Terrariumpowinno być ustawione z dala od kaloryfera, głośników, wszelkich sprzętów powodujących drgania, w miejscu spokojnym, gdzie nie będzie narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, strącenie z półki lub potłuczenie.
Jako podłoża używamy kwaśnego torfu, włókna kokosowego lub ich mieszanki. Powinniśmy zapewnić pająkowi kryjówkę, którą można zrobić z łupiny kokosa lub doniczki.

Temperatura i wilgotność

Temperatura w terrarium powinna wahać się między 24 a 28’C. W nocy może spadać o parę stopni. Wilgotność należy utrzymywać między 70 a 80% w tym celu zraszamy połowę terrarium ale nie pryskamy na samego pająka.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się czego używać do ogrzewania i oświetlania w terrarium – przeczytaj ten artykuł: Ogrzewanie i Oświetlenie.

Żywienie

Jeżeli chcesz dowiedzieć się czym karmić ptasznika przeczytaj artykuł: Żywienie.

Dymorfizm płciowy

Samica mocniej zbudowana od samca jednakże o mniejszej rozpiętości odnóży. Ubarwienie obu płci podobne. Samiec jest jednak trochę jaśniejszy.
Samiec posiada narządu kopulacyjne na nogogłaszczkach (tzw. bulbusy) w których przechowywane jest nasienie oraz haki na goleniach pierwszej pary nóg.
Rozpoznanie płci jest możliwe już u niedorosłych osobników po szczegółach budowy płytki i szczeliny płciowej.

Rozmnażanie

Kłopoty z rozmnażaniem są spore ze względu na małe rozpowszechnienie tego gatunku w hodowlach. Samica często bywa agresywna w stosunku do samca. Po 3-6 miesięcy od kopulacji samica buduje kokon. Jest w nim od 400 do 800 jaj. Z jaj wykluwają się nimfy po upływie 4-6tygodni, a pająkami stają się po następnych 20-40 dniach.

Uwagi

Ptasznik na ogół spokojny ale potrafi być agresywny. Nie robi dużej ilości pajęczyny. Młode osobniki lubią się zakopywać. Wyczesuje włoski parzące z odwłoka.

Ocena

(zobacz skalę ocen)

jad: 2
szybkość: 1
temperament: 3
trudność hodowli: 3
podatność na błędy hodowców: 3
ocena ogólna: 12
Polecany dla średnio zaawansowanych hodowców.

Źródła:

Tekst pochodzi z arachnea.org. Więcej informacji w stopce.

Liczba wyświetleń: 3

Post Comment

Wykryto AdBlock! Wyłącz AdBlock, aby kontynuować korzystanie ze strony. Prawy górny róg przeglądarki.