Pamphobeteus nigricolor
(Ausserer,1875)
Nazewnictwo
Nazwa łacińska: Pamphobeteus nigricolor
Nazwa angielska: Colombian Bloom Tarantula
Wygląd
Duży gatunek ptasznika, dorosłe samice dorastają do 8-9 cm DC z rozpiętością odnóży do 25 cm. Podstawowym kolorem jest smolista czerń, włoski na odwłoku są barwy rdzawo-czerwonej. Na karapaksie widnieje promienisty wzór prowadzący ku środkowi fovea. Dorosłość płciową osiągają po 3-4 latach
Długość życia
Samice do 20 lat, samce do 1,5 roku po ostatniej wylince.
Występowanie i biotop
Gatunek występuje na granicy Brazylijsko-Kolumbijskiej, spotykany w lasach deszczowych między korzeniami drzew i krzewów.
Cechy szczególne i ciekawostki
Młode osobniki nie posiadają charakterystycznego wzoru na karapaksie „treepattern” pasującego do rodzaju. Zaniepokojone unoszą odwłok ku górze i wyczesują włoski parzące na napastnika (Typ III).
Terrarium
Dla dorosłych samic odpowiednie będzie terrarium o wymiarach 45x40x30 (dł./szer./wys.) cm. Jako podłoża używamy torf kwaśny lub substrat kokosowy o warstwie min. 10cm. Jako kryjówki możemy zastosować kawałek korzenia lub tuby korkowej. Warto także zasadzić żywe rośliny i umieścić miseczkę z wodą, pomoże to w utrzymaniu odpowiedniej wilgotnośći.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się czego używać do ogrzewania i oświetlania w terrarium – przeczytaj ten artykuł: Ogrzewanie i Oświetlenie.
Temperatura i wilgotność
Temperaturę utrzymujemy na poziomie 26-27°C w dzień i 20-22°C nocą. Wilgotność względnie wysoka ~80%.
Żywienie
Jeżeli chcesz dowiedzieć się czym karmić ptasznika przeczytaj artykuł: Żywienie.
Dymorfizm płciowy
Dymorfizm widoczny u dorosłych osobników po ubarwieniu, samice są masywne o smoliście czarnej barwie, samce nieco smuklejsze o purpurowej barwie oraz posiadają bulbusy na nogogłaszczkach i haki goleniowe na 1 parze odnóży krocznych. U młodych osobników widnieje różnica w budowie płytki płciowej.
Rozmnażanie
Rozmnażanie trudne. Bardzo ciężko o skompletowanie dorosłej pary. Sam proces kopulacji przebiega bez komplikacji. Samica składa kokon po kilku (4-6) miesiącach od kopulacji w którym znajduje się około 120 jajek. W Europie kilka rozmnożeń na przełomie ostatnich lat.
Ocena
jad: 1
szybkość: 1
temperament: 2
trudność hodowli: 2
podatność na błędy hodowców: 2
ocena ogólna: 8
Polecany dla początkujących hodowców.
Źródła:
Tekst pochodzi z arachnea.org. Więcej informacji w stopce.
Liczba wyświetleń: 5