Tmarus piger
(Walckenaer, 1802)
Nazwa: Tmarus piger
Rodzina: Thomisidae
Wygląd
Pająk w szarych, beżowych odcieniach. Karapaks ciemniejszy, przez środek odwłoka przechodzi kremowa linia, jaśniejsza przy trzonku (pierwszy segment ciała pająka, łączący odwłok z karapaksem). Rodzaj ten ma bardzo charakterystyczny garb w tylnej części odwłoku, tylko Cyclosa sp. posiadają podobny, lecz nie jest on zakończony szpicem. W spoczynku dwie pary długich przednich odnóży są wyciągnięte ku przodowi, para krótszych odnóży zgięta pod kątem prostym i ustawiona na bok, ostatnia para lekko odchylona do tyłu. Samice wielkością rzadko kiedy przekracza 6mm, samce mniejsze, maksymalnie pół centymetra.
Występowanie i biotop
Jego występowanie zanotowano w całej Europie, obszarem występowania sięga aż po Japonię. Występuje licznie, jednak tylko lokalnie. W Polsce najrzadziej spotykany na północy.
Pająki te upodobały sobie miejsca wilgotne, szczególnie torfowiska. Bez większego zastanowienia można nazwać go jednym z mistrzów kamuflażu. Mimo tego, że barw zmieniać nie potrafi, to przesiaduje w takich miejscach, że jest praktycznie niezauważalny. Może zlać się z kawałkiem gałęzi, może też udawać kawałek uschłego liścia, możliwości jest wiele.
Biologia
Tak jak u innych Thomisidae, samica opiekuje się kokonem do momentu wylęgu. Odżywia się owadami nadwodnymi i innymi – latającymi. Mało informacji o tym gatunku.
W Polsce występuje jeszcze jeden gatunek w tym rodzaju, bardzo podobny:
– Tmarus stellio (SIMON, 1875)
Tekst pochodzi z arachnea.org. Więcej informacji w stopce.
Liczba wyświetleń: 2