1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
9
0

Heteroscodra maculata – ptasznik

Heteroscodra maculata
(Pocock, 1899)


Młoda samica w postawie obronnej. Zdjęcie autorstwa Michal302.


Podrostek. Zdjęcie autorstwa Michal302.

Nazewnictwo

Nazwa łacińska: Heteroscodra maculata
Nazwy angielskie: Togo Starburst Baboon, Ornamental Baboon

Wygląd

Ptasznik ten dorasta do 5-6 cm samego ciała a rozpiętość odnóży do 14-15 cm. Młode osobniki są zielono oliwkowe. Im starszy osobnik, tym jaśniejszy. Ubarwienie dorosłego ptasznika przechodzi z białego w odcienie palonej szarości z czarnymi i brązowymi plamkami i wzorami. Na tarczce grzbietowej znajduje się wzór w kształcie czarnej gwiazdy.

Długość życia

Samice są w stanie dożyć do ponad 15 lat. Samce giną kilka miesięcy po ostatniej wylince.

Występowanie i biotop

Zamieszkuje zachodnią i centralną część Afryki, m.in. Togo, Kamerun. Pająk żyjący w gniazdach na drzewach i krzewach, w zagłębieniach i dziuplach, choć czasem także blisko ziemi.
 


Habitat H. maculata. Źródło: http://www.panoramio.com/photo/59452365

Cechy szczególne i ciekawostki

Ptasznik ten jest bardzo szybki i dobrze skacze, z miejsca jak i z biegu. Jad może być potencjalnie niebezpieczny dla zdrowia bądź życia człowieka. Nie wyczesuje włosków parzących z odwłoka. Dorosłe samce nie posiadają haków goleniowych.

Terrarium

Terrariumdla dorosłego osobnika powinno mieć wymiary około 20/20/40 (dł./szer./wys.) cm. Otwierana powinna być przednia szyba. Konieczna jest wentylacja np. w postaci pasków z nawierconej aluminiowej płytki. Druciane i plastikowe siatki nie są najlepszym rozwiązaniem, gdyż mogą zostać przegryzione.
Młode osobniki trzymamy w pudełkach po kliszy lub pojemnikach na mocz. Wraz ze wzrostem przekładamy je do coraz większych „terrariów” – istotne żeby pojemniki te były zorientowane pionowo, czyli wysokość była większa od szerokości i długości. Hodowcy stosują z powodzeniem pudełka po sałatkach, czekoladkach, wacikach do uszu itp. Terrariumpowinno być ustawione z dala od kaloryfera, głośników, wszelkich sprzętów powodujących drgania, w miejscu spokojnym, gdzie nie będzie narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, strącenie z półki lub potłuczenie.

Jako podłoża używamy kwaśnego torfu, włókna kokosowego lub ich mieszanki. Powinniśmy umieścić w terrarium jakiś konar lub korzeń. Pająki te budują gniazda z pajęczyny i wstawianie sztucznych kryjówek jest zbędne. Warto jednak tak zaaranżować wystrój terrarium by ułatwić pająkowi budowę gniazda.

Temperatura i wilgotność

Za dnia temperatura powinna oscylować między 24 a 29°C. Nocami może spadać nawet do 20°C. Wilgotność utrzymujemy na poziomie 70-80%.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się czego używać do ogrzewania i oświetlania w terrarium – przeczytaj ten artykuł: Ogrzewanie i Oświetlenie.

Żywienie

Jeżeli chcesz dowiedzieć się czym karmić ptasznika przeczytaj artykuł: Żywienie.

Dymorfizm płciowy

Samica większa i mocniej zbudowana od samca. Jest również od niego bardziej kontrastowo ubarwiona. Samiec ma narządy kopulacyjne na nogogłaszczkach. Rozpoznanie płci jest możliwe już u niedojrzałych osobników po szczegółach budowy płytki i szczeliny płciowej, lub z wylinki.
 


Różnice w budowie płytki płciowej H. maculata. Zdjęcia autorstwa Obli i Michal302.

Rozmnażanie

Stosunkowo proste. Samica zazwyczaj nie jest agresywna w stosunku do samca, który może dłuższy czas przebywać w jej terrarium. Samica znosi jaja najczęściej po 6-8 tygodniach. Kokon jest wbudowany w ściankę oprzędu. Młodych jest zazwyczaj od 100-200. Wylęgają się po ok.3 tygodniach i przeobrażają w młode pajączki po kolejnych 4-5 tygodniach.
 


Dopuszczanie dla odważnych . Autorstwa taliban27&lorelei.

Ocena

(zobacz skalę ocen)

jad: 4
szybkość: 4
temperament: 4
trudność hodowli: 3
podatność na błędy hodowców: 3
ocena ogólna: 18
Polecany dla bardzo zaawansowanych hodowców.

Źródła:

  • Ross, L.K. 2001. Captive care and maintenance of arboreal baboon spiders (Stromatopelma and Heteroscodra). Journal of the British Tarantula Society 16(3): 95-102.
  • Norman I. Platnick – The World Spider Catalog

Tekst pochodzi z arachnea.org. Więcej informacji w stopce.

Liczba wyświetleń: 9

Post Comment

Wykryto AdBlock! Wyłącz AdBlock, aby kontynuować korzystanie ze strony. Prawy górny róg przeglądarki.