1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
14
1

Poecilotheria striata – ptasznik

Poecilotheria striata
(Pocock, 1895)

Dorosła samica Poecilotheria striata

Nazewnictwo

Nazwa Łacińska: Poecilotheria striata
Nazwa angielska: Mysore Ornamental

Wygląd

Dorosłe samice tego gatunku mierzą około 6-7 cm ciała, a z rozpostartymi odnóżami do 17-18 cm, samce mniejsze. Ornamenty po stronie grzbietowej czarno-białe. Na odwłoku pas folio w lekkim odcieniu żółci. Strona brzuszna ciała czarna. Nogogłaszczki czarno białe, dwie pierwsze pary kończyn w pasy żółto-czarne, dwie ostatnie pary w pasy czarno-białe. Przylgi na stopach – wąskie. Cechą charakterystyczną jest białe zabarwienie okolicy otworu płciowego u obu płci.

Długość życia

Samice tego gatunku dożywają około 15 lat, natomiast samce giną około pół roku po ostatniej wylince.

Występowanie i biotop

Na wolności można go spotkać w południowej części Indii (Kerala, Mysore, Trivandrum). Zamieszkuje dziuple drzew w lasach tropikalnych.
 

Indie, okolice Mysore. Źródło: http://www.panoramio.com/photo/53818184

Cechy szczególne i ciekawostki

Można trzymać w grupach. Jest jedynym gatunkiem z rodzaju posiadającym charakterystyczne biało zabarwione plamki w okolicy otworu płciowego. Ptasznik jest dość szybki. Jak wszystkie gatunki rodzaju Poecilotheria posiada bardzo mocny jad. Nie jest przeznaczony dla początkujących terrarystów. Dawna nazwa to Poecilotheria vittata. Gatunek znajduje się na liście CITES.

Terrarium

Terrariumdla dorosłego osobnika powinno mieć wymiary około 30/30/40(dł./szer./wys.) cm. Otwierana powinna być przednia szyba. Konieczna jest wentylacja w postaci pasków z nawierconej aluminiowej płytki. Druciane i plastikowe siatki nie są najlepszym rozwiązaniem, gdyż mogą zostać przegryzione. Młode osobniki trzymamy w pudełkach po kliszy lub pojemnikach na mocz. Wraz ze wzrostem przekładamy je do coraz większych „terrariów” – istotne żeby pojemniki te były zorientowane pionowo, czyli wysokość była większa od szerokości i długości. Hodowcy stosują z powodzeniem pudełka po sałatkach, czekoladkach, wacikach do uszu itp. Terrariumpowinno być ustawione z dala od kaloryfera, głośników, wszelkich sprzętów powodujących drgania, w miejscu spokojnym, gdzie nie będzie narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, strącenie z półki lub potłuczenie. Jako podłoża używamy kwaśnego torfu, włókna kokosowego lub ich mieszanki. Powinniśmy umieścić w terrarium jakiś konar lub korzeń. Pająki te budują gniazda z pajęczyny i wstawianie sztucznych kryjówek jest zbędne. Warto jednak tak zaaranżować wystrój terrarium by ułatwić pająkowi budowę gniazda.

Temperatura i wilgotność

Temperatura w terrarium powinna wynosić 27-29°C za dnia, oraz kilka°C mniej  ok. 22-24°C w nocy. Wilgotność należy na poziomie 70-80%.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się czego używać do ogrzewania i oświetlania w terrarium – przeczytaj ten artykuł: Ogrzewanie i Oświetlenie.

Żywienie

Jeżeli chcesz dowiedzieć się czym karmić ptasznika przeczytaj artykuł: Żywienie.

Dymorfizm płciowy

Osobniki dorosłe znamiennie różne. Samiec zdecydowanie smuklejszy i ubarwiony mniej kontrastowo od samicy. Różnice w ubarwieniu widoczne stosunkowo późno – około 10 wylinki. Dojrzały samiec nie posiada haków goleniowych. Rozpoznanie płci jest możliwe już u niedorosłych osobników po szczególe budowy płytki i szczeliny płciowej oraz na podstawie wylinki.

Identyfikacja

Klucz do identyfikacji Poecilotheria spp. autorstwa Tomasza Drożdżala.

Samica P. striata.

Rozmnażanie

Jak wszystkie gatunki z rodzaju niełatwy do rozmnożenia. Samiec musi zostać zaakceptowany przez samice, często bywa zjadany przed jakąkolwiek próbą zbliżenia. Najczęściej przy pierwszym podejściu do kopulacji w ogóle nie dochodzi, należy samca zostawić z samica na minimum 2 tygodnie. Kopulacja jest rzadko obserwowana gdyż następuje w godzinach wczesno rannych. Samica może długo wstrzymywać się z produkcją kokonu czekając na odpowiednie warunki, nawet do 6 miesięcy. Najbezpieczniej jest zostawić kokon samicy i pozwolić jej samej się nim opiekować.

Ocena

(zobacz skalę ocen)
jad: 4
szybkość: 3
temperament: 3
trudność hodowli: 4
podatność na błędy hodowców: 3
ocena ogólna: 17
Polecany dla bardzo zaawansowanych hodowców.

Źródła:

Opracowanie: Szymon Mleczko
Poprawki: baniol & Obli
Wykresy: Skrzypol

Tekst pochodzi z arachnea.org. Więcej informacji w stopce.

Liczba wyświetleń: 14

One thought on “Poecilotheria striata – ptasznik

Post Comment

Wykryto AdBlock! Wyłącz AdBlock, aby kontynuować korzystanie ze strony. Prawy górny róg przeglądarki.