Poecilotheria rufilata
(Pocock, 1899)
Dorosła samica. Zdjęcie autorstwa jorzaty.
Dorosły samiec P. rufilata. Zdjęcie autorstwa Mariusz86.
Nazewnictwo
Nazwa Łacińska: Poecilotheria rufilata
Nazwa angielska: Redslate Ornamental
Wygląd
Dorosłe samice tego gatunku mierzą około 7-8 cm ciała, a z rozpostartymi odnóżami do 22 cm, samce mniejsze. Bardzo charakterystyczny kolor oliwkowy. Po stronie grzbietowej karapaksu charakterystyczne czarne okulary. Ornamenty na kończynach oraz na odwłoku koloru żółtego słabo odróżniają się od zielonkawego ubarwienia. Po stronie brzusznej ciała dominuje kolor czarny i ciemnobrązowy. Wszystkie kończyny w żółto-czarne pasy, nogogłaszczki z rudymi włoskami. Na nogogłaszczkach i na pierwszej parze odnóży wyraźny niebieski poblask. Szerokie przylgi na stopach.
Dorosła samica. Zdjęcie autorstwa Obli.
Długość życia
Samice tego gatunku dożywają niekiedy 15 lat, natomiast samce padają pół roku po ostatniej wylince.
Występowanie i biotop
Gatunek ten spotkać można na terenach górzystych lasów tropikalnych Indii (Kerala, Trivandrum, Ponmudi). Buduje gniazda w ptasich dziuplach.
Terrarium
Terrariumdla dorosłego osobnika powinno mieć wymiary około 30/30/40(dł./szer./wys.) cm. Otwierana powinna być przednia szyba.
Terarrium 20/20/30 cm dla grupówki 6 osobników P. rufilata autorstwa Freequed’a.
Temperatura i wilgotność
Temperatura w terrarium powinna wynosić 22-28°C za dnia, oraz kilka°C mniej ok. 22°C w nocy. Wilgotność należy utrzymywać na poziomie 75-85%.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się czego używać do ogrzewania i oświetlania w terrarium – przeczytaj ten artykuł: Ogrzewanie i Oświetlenie.
Żywienie
Jeżeli chcesz dowiedzieć się czym karmić ptasznika przeczytaj artykuł: Żywienie.
Dymorfizm płciowy
Dorosła samica zazwyczaj większa i mocniej zbudowana od samca. Osobniki męskie są dużo szczuplejsze i mają dłuższe odnóża. Posiadają dodatkowo narządy kopulacyjne na nogogłaszczkach (tzw. bulbusy). Dojarzy samiec zmienia barwę z zielonkawej na prawie rudą. Dymorfizm płciowy słabo zauważalny przed dojrzałością. Samiec nie posiada haków. Rozpoznanie płci jest możliwe już u niedorosłych osobników po szczegółach budowy płytki i szczeliny płciowej oraz na podstawie wylinki.
Różnice w budowie płytki płciowej podrostków P. rufilata.
Identyfikacja
Klucz do identyfikacji Poecilotheria spp. autorstwa Tomasza Drożdżala.
Wylinka. Ornamenty na spodniej stronie odnóży, które umożliwiają identyfikację gatunku. Zdjęcie autorstwa Michal302.
Rozmnażanie
Gatunek niełatwy do rozmnożenia. Samiec zazwyczaj kończy jako posiłek samicy jeszcze przed zbliżeniem. Gdy jednak samica zaakceptuje samca mogą razem mieszkać przez wiele miesięcy. Pająki rzadko kopulują zaraz po wpuszczeniu samca. Nawet gotowa para zaczyna od swoistych podchodów, licznych podejść i ucieczek samca. Przez cały czas jest jednak słyszalne i zauważalne tupanie, tak samca jak samicy. Kopulacja zazwyczaj ma miejsce w nocy, bardzo często nad ranem. Samica może długo nie składać kokonu czekając na odpowiednie warunki, nawet do 6 miesięcy. Kokon można zostawić samicy do samodzielnej opieki. Inkubacja trwa do 2 miesięcy. Młode mogą długi czas przebywać razem bez ryzyka kanibalizmu.
Dorosła para – próba dopuszczania. Zdjęcia autorstwa Mariusz86.
Uwagi
Można trzymać w grupach. Jest jednym z dwóch gatunków z rodzaju, który posiada niebieski poblask na brzusznej stronie kończyn. Cechą charakterystyczną jest obecność pasów-żółtych na wszystkich kończynach. Ptasznik jest dość szybki. Nie jest przeznaczony dla początkujących terrarystów. Gatunek nadaje się do hodowli grupowej. Gatunek znajduje się na liście CITES.
Ocena
(zobacz skalę ocen)
jad: 4
szybkość: 3
temperament: 3
trudność hodowli: 4
podatność na błędy hodowców: 3
ocena ogólna: 17
Polecany dla bardzo zaawansowanych hodowców.
Źródła:
- http://www.arachnoboards.com
- http://poeci.info
- http://www.kryp.tk
- obserwacje i doświadczenia własne
Opracowanie: Szymon Mleczko
Poprawki: baniol & Obli
Wykresy: Skrzypol
Tekst pochodzi z arachnea.org. Więcej informacji w stopce.
Liczba wyświetleń: 7