1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
4
0

Pholcus phalangioides – nasosznik trzęś

Pholcus phalangioides, nasosznik trzęś
(Fuesslin, 1775)

Nazwa: Pholcus phalangioides, nasosznik trzęś
Rodzina: Pholcidae

Wygląd

Pająk ten osiąga długość 8-10mm. Dzięki swoim długim odnóżom wydaje się być dużo większy, jak również przez to często mylony jest z kosarzami. Ciało i odnóża są niemal przezroczyste, a za pomocą mikroskopu zauważyć można ruch limfy w obrębie ustroju pająka. Dwa z wszystkich 8 oczu są mniejsze, prawie niewidoczne. Ubarwiony jest delikatnie na szaro-żółtawy kolor. Dodatkowo kolana są lekko ciemniejsze. W miejscu serca (na szczycie odwłoka) jest ciemna plamka.
Występowanie (Biotop)
Pholcus phalangioides to długonogi pająk zamieszkujący nasze domostwa. Często spotykany w piwnicach (stąd jedna z ich angielskich nazw), jak i łazienkach. Jego występowanie zanotowano w Ameryce, Europie, Azji i Australii. W Korei często ukrywa się w wulkanach. Ciekawostką jest, że w ogóle nie występuje w Wielkiej Brytanii.
Biologia
Sieci pająków z rodziny Pholcidae to nieregularnie utkane łuki konstruowane na formę baldachimu. Każdy owad, który zahaczy o sieć, jeśli nie jest za duży, staje się ofiarą pająka.
Pholcus phalangioides jest znany jako pająk, który dokonuje inwazji na inne sieci pajęcze. Zasiada na nici innego pająka i czyha na ofiarę. Jeśli właściciel sieci zareaguje na drgania „ofiary” to sam stanie się łupem najeźdźcy. Zdobycz jest zawijana w sieć. Czasami są to całe metry nici. Następnie zostaje ukąszona, a po pewnym czasie pająk zaczyna konsumować posiłek. Pomimo delikatnego wyglądu nasosznik często pokonuje i zjada duże kątniki domowe. Zimą, kiedy brakuje im pokarmu, muszą zastosować praktykę kanibalizmu. Który jest silniejszy – ten przetrwa.
Męskie osobniki gotowe są do kopulacji po roku. Kiedy ma to nastąpić, nasosznik tka kilka nitek pajęczyny i ociera o nie swoje narządy rozrodcze, co powoduje wydostanie się nasienia. Nasienie wsysane jest do bulbusów na nogogłaszczkach, a samiec wyrusza na poszukiwanie samiczki. Kiedy ją spotyka, daje jej znać o swoich zamiarach poprzez rytmiczne drgania swojego ciała. Samica podchodzi do samca, on wkłada swoje nogogłaszczki do jej narządów rozrodczych. To może się powtarzać i trwać około godziny. Samiec na ogół po kopulacji zostaje zjedzony, a jeśli uchodzi z życiem, to i tak pada w najbliższym czasie. Samice żyją do 3 lat i mogą w tym czasie wyprodukować około 5 kokonów, z których wylęga się po 20-30 młodych. Samice kokony noszą ze sobą, by w ten sposób ochronić je przed niebezpieczeństwem. Ponieważ trzymają je w szczękoczułkach, w trakcie posiłku muszą je odkładać.

Zaniepokojony pająk wprawia sieć w szybkie drgania , jak gdyby nić trzęsie – stąd jego nazwa. Staje się wówczas prawie niewidoczny.
Uważany, za jednego z bardziej jadowitych polskich pająków, jednak za groźnego nie uchodzi, ponieważ mimo wszystko ich szczękoczułki nie są w stanie przebić naskórka człowieka.
Tekst pochodzi z arachnea.org. Więcej informacji w stopce.

Liczba wyświetleń: 4

Post Comment

Wykryto AdBlock! Wyłącz AdBlock, aby kontynuować korzystanie ze strony. Prawy górny róg przeglądarki.