Acanthoscurria musculosa
(Mello-Leitao, 1923)
Nazewnictwo
Nazwa łacińska: Acanthoscurria musculosa
Nazwa angielska: Black velvet
Wygląd
A. musculosa dorastają do 7-9 cm długości ciała a rozpiętość odnóży wynosi 18-20cm. Karapaks oraz uda pająka są w kolorze ciemnego, pełnego brązu. Odwłok podobnie, jednak posiada mocno szary połysk; porastają go rzadkie rudawe włoski. Odnóża poza udami są szaro-beżowe. Widnieją na nich charakterystyczne dla Acanthoscurria podłużne szare pasy.
Długość życia
Samice dożywają 15 lat. Samce giną maksymalnie rok po ostatniej wylince co ma miejsce w 2-3 roku ich życia
Występowanie i biotop
A.musculosa jest ptasznikiem Nowego Świata. Zamieszkuje tropikalne lasy Brazylii.
Cechy szczególne i ciekawostki
A.musculosa jest dość agresywnym pająkiem. Nie należy do najszybszych a jej jad, choć nie tak słaby jak np. u Brachypelma również nie posiada zbyt wielkiej mocy. Jednak trzeba mieć na uwadze „charakterność” tego ptasznika. Zaniepokojony potrafi zaatakować oraz wyczesywać włoski parzące z odwłoka. Nie buduje gniazd oraz plecie znikome ilości pajęczyny.
Terrarium
Terrariumdla dorosłego osobnika powinno mieć wymiary około 30/30/20(dł./szer./wys.) cm. Może być otwierane z przodu i/lub góry. Konieczna jest wentylacja w postaci pasków z nawierconej aluminiowej płytki. Druciane i plastikowe siatki nie są najlepszym rozwiązaniem, gdyż mogły by zostać przegryzione.
Młode osobniki trzymamy w pudełkach po kliszy lub pojemnikach na mocz. Wraz ze wzrostem przekładamy je do coraz większych „terrariów”. Hodowcy stosują z powodzeniem pudełka po sałatkach, czekoladkach, wacikach do uszu itp. Popularne są także faunaboxy różnych rozmiarów, które dość tanio można dostać w sklepach zoologicznych.
Terrariumpowinno być ustawione z dala od kaloryfera, głośników, wszelkich sprzętów powodujących drgania, w miejscu spokojnym, gdzie nie będzie narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, strącenie z półki lub potłuczenie.
Jako podłoża używamy kwaśnego torfu, włókna kokosowego lub ich mieszanki. Powinniśmy zapewnić pająkowi kryjówkę, którą można zrobić z łupiny kokosa lub doniczki.
Temperatura i wilgotność
Właściwa dla tego gatunku temperatura wacha się w granicach 24-27°C. W nocy zalecane jest delikatne jej obniżanie, jednak należy uważać, by nie spadła poniżej 20°C. Wilgotność utrzymujemy na poziomie 70-80%.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się czego używać do ogrzewania i oświetlania w terrarium – przeczytaj ten artykuł: Ogrzewanie i Oświetlenie.
Żywienie
Jeżeli chcesz dowiedzieć się czym karmić ptasznika przeczytaj artykuł: Żywienie.
Dymorfizm płciowy
Samiec jest zbudowany delikatniej niż samica choć nierzadko ma większą rozpiętość odnóży. Gdy dojrzeje na ich pierwszej parze pojawiają się haki a na końcach nagogłaszczek narządy kopulacyjne – bulbusy. Ubarwienie obu płci bardzo zbliżone. U niedorosłych osobników rozpoznanie płci możliwe jest na podstawie analizy budowy płytki i szczelinki płciowej
Rozmnażanie
Stosunkowo trudne. Niewielkie rozpowszechnienie w hodowlach sprawia trudności przy kompletowaniu pary. Ponadto samica bywa agresywna w stosunku do samca. Buduje ona kokon po 3 do 6 miesiącach po kopulacji. Może w nim być 300-700 jajeczek. Po 4-6 tygodniach wylegają się nimfy, które po kolejnych 20-40 dniach stają się małymi pająkami.
Ocena
jad: 2
szybkość: 1
temperament: 3
trudność hodowli: 2
podatność na błędy hodowców: 3
ocena ogólna: 11
Polecany dla średnio zaawansowanych hodowców.
Źródła:
Tekst pochodzi z arachnea.org. Więcej informacji w stopce.
Liczba wyświetleń: 11