Pirata piraticus – korsarz piratnik
(Clerck, 1758)
Nazwa: Pirata piraticus, korsarz piratnik
Rodzina: Lycosidae
Wygląd
Samiczki mogą dorastać nawet do 9mm, samce jak to już zwykle bywa są mniejsze, około 6mm. Samice koloru brązowego, samce zdecydowanie ciemniejsze. Jak żaden inny z rodzaju Pirata, ten posiada charakterystyczny biały znak w kształcie litery 'U’ tworzący boki odwłoka oraz 'V’, mniej widocznej, na odwłoku, oraz charakterystyczne dwa pionowe rzędy białych kropek. Łączenie karapaksu z odwłokiem jest w jaśniejszym, często pomarańczowym kolorze. Sam karapaks jest otoczony białym kolorem (również często można dopatrzeć się literki 'U’), kolory wzgórka ocznego zdecydowanie ciemniejsze, a środek biały, lub kremowy.
Występowanie i biotop
Jest to pająk mokrych, bagnistych obszarów. Gatunek stosunkowo pospolity, szeroko rozpowszechniony. Występuje W USA, Kanadzie, na Alasce, Grenlandii, Islandii, całej Europie oraz Azji, ogólnie mówiąc miejscem jego zamieszkania jest cała półkula północna, powyżej zwrotnika Raka, z włączeniem obszaru Indii. Występowanie tego gatunku stwierdzono również w Nowej Zelandii.
Populacja tego gatunku jest ściśle związana z mokrymi, bagnistymi obszarami. Działalność rolnictwa i leśnictwa, ma największy wpływ na takie tereny, co za tym idzie, na występowanie tego gatunku.
Biologia
Gatunek aktywnie poluje. Większość czasu spędza w rurowatym oprzędzie, na torfowiskach, wyczekując zdobyczy, która zbliżając się do niego atakowana jest długimi przednimi nogami i zabijana. Bez większych problemów może poruszać się po wodzie. Samce by nie zostać zabite przez samice w czasie godów, już z daleka sygnalizują swoje zamiary. Kokon tworzą po około trzech tygodniach od kopulacji, i noszą go przyczepionego do odwłoka. Kiedy młode się wylęgną przez jakiś czas podróżują razem z samicą, na grzbiecie.
Tekst pochodzi z arachnea.org. Więcej informacji w stopce.
Liczba wyświetleń: 7