Wystrój
Podłoże dla naszego ptasznika, powinno być dostosowane do jego wymagań i jak najbardziej zbliżone do tego, w jakim żyje na wolności. W tym artykule postaram się wam przybliżyć wady i zalety poszczególnych rodzajów podłoży. Jednak musimy pamiętać, że np. dla ptaszników nadrzewnych podłoże nie jest aż tak ważnym elementem jak np., dla ptaszników podziemnych. Gatunki nadrzewne większość czasu spędzają na konarach, bądź na ściankach naszych terrariów, gdzie budują gniazda, w których spędzają większość czasu. Terrarystyka w naszym kraju ciągle się rozwija, dlatego są wymyślane nowe rozwiązania, które spełniają bardzo dobrze wymagania, jakie chcemy zapewnić naszym zwierzakom. Jednym z nich jest wykorzystanie seramisu i wermikulitu jako podłoże, które bardzo dobrze trzyma wilgotność. Można także wykorzystać tworzywa sztuczne jak np. keramzyt, albo sztuczny trawnik, jednak jest to rzadko spotykane i raczej lepiej jest wykorzystać środki naturalne. Dla zwierząt np.: podanych kwarantannie w przypadku ptaszników powodem mogą być roztocza, używa się materiałów, które można szybko wymienić lub wyczyścić, takimi materiałami jest papier, czy wermikulit, w którym roztocza nie będą się mnożyć tak bardzo jak przy podłożu kokosowym.
Grubość warstwy podłoża także trzeba dostosować do wymagań określonego gatunku. Dla ptaszników nadrzewnych grubość podłoża nie gra aż tak dużej roli, dlatego mogą to być 2/3 centymetry, dla ptaszników naziemnych, które lubią kopać stosujemy około 4 centymetrów. Natomiast dla ciężarnych samic grubość podłoża powinna być troszkę większa, może to być usypany kopczyk w jednym z rogów terrarium, gdzie samica mogłaby założyć gniazdo. Jednak dla ptaszników podziemnych ilość podłoża powinna dorównywać długości ciała kopiącym w niej zwierząt. Jeśli chcemy ptasznikom podziemnym zastosować najbardziej popularne podłoże, czyli podłoże kokosowe powinniśmy je pomieszać z torfem czy ziemia kwiatową, żeby drążone przez ptaszniki tunele się nie zawaliły. Podłoże przeznaczone dla ptaszników, które zakopują się płytko, podłoże kokosowe w zupełności wystarczy.
Ściany tylne i boczne
Umiejscowienie tych elementów w terrarium powinno zależeć głównie od upodobań hodowcy. Jednak żeby umilić nieco życie naszym zwierzakom np.: ptasznikowi naziemnemu z gatunku B.smithi, możemy umieścić w terrarium korzeń, bądź skorupy od orzecha, w której mógłby się chować. Ptaszniki nadrzewne, często możemy zauważyć jak spędzają czas na ściankach naszego terrarium, dlatego możemy umieścić korek na tylnej ściance, można go nakleić przy pomocy silikonu. Do korka możemy poprzyczepiać różnego rodzaju sztuczne rośliny i epifity, gdzie w taki sposób możemy stworzyć bardzo atrakcyjne dla naszego pupila miejsce przebywań, bądź miejsce gdzie może zbudować sobie gniazdo. Można także nakleić na tylną ściankę ozdobne naturalne kawałki kory dębu korkowego lub pędy bambusa. Trzeba jednak uważać na przestrzenie między nimi, są one na tyle nie wygodne, że zwierzęta karmowe mogą się w nich chować.
Gałęzie
Gałęzie do wspinaczek, używamy głównie dla ptaszników nadrzewnych, można wykorzystać różnego rodzaju liany, gałęzie. Jeżeli chcemy wsadzić do terrarium gałęzie z zewnątrz, musimy je najpierw wymoczyć w wodzie z solą żeby zabić wszystkie grzyby oraz robactwo, a potem wypiec w piekarniku. Jednak w wielu przypadkach, po takim zabiegu, pleśń pojawia się na nowo więc najlepszym rozwiązaniem jest pomalowanie gałęzi lakierem nietoksycznym (np. akrylowym, celulozowym) lub zaimpregnować woskiem (więcej na temat impregnowania woskiem w tym temacie). Dekoracje zabezpieczone w ten sposób nie powinny już pleśnieć ani gnić.
Tekst pochodzi z arachnea.org. Więcej informacji w stopce.
Liczba wyświetleń: 4