Psalmopoeus reduncus
(Karsch, 1880)
Dorosła samica P. reduncus.
Dorosły samiec P. reduncus. Zdjęcia autorstwa Michal302.
Nazewnictwo
Nazwa łacińska: Psalmopoeus reduncus
Nazwy angielskie: Orangemouth treespider, Costa Rican orangemouth, Costa Rican Orangemouth
Wygląd
Samice P. reduncus dorastają do 5-6 cm samego ciała, samce do ok 4 cm DC, a rozpiętość odnóży to zazwyczaj 14-16 cm. Karapaks ptasznika jest brązowo-złoty, a odwłok ma ciemnobrązową barwę z pojawiającymi się rudymi włoskami. Całe odnóża są w miarę jednolicie ubarwione: brąz i ciemny brąz z elementami szarości. Samce tego gatunku są niemal całkowicie brązowe i smuklejsze.
Karapaks dorosłej samicy P. reduncus.
Długość życia
Samice żyją do kilkunastu lat, samce dużo krócej – zazwyczaj kilka miesięcy po ostatniej wylince padają.
Występowanie i biotop
Miejscem występowania tego ptasznika jest Kostaryka. Żyje na drzewach porośniętych mchami. Chowa się w szczelinach utworzonych z pękniętej odchodzącej kory, które przysposabia przez oplatanie ich w różny sposób pajęczyną.
Lasy deszczowe Kostaryki. Jeden z rezerwatów przyrody. Źródło: http://www.panoramio.com/photo/54928816, http://www.panoramio.com/photo/54928838
Cechy szczególne i ciekawostki
Ptasznik ten jest bardzo szybki i dobrze skacze, z miejsca jak i z biegu. Jad nie jest niebezpieczny dla zdrowia bądź życia człowieka. Nie wyczesuje włosków parzących z odwłoka. Zdolny do lotu ślizgowego. Potrafi strydulować!
Narządy strydulacyjne na wewnętrznej bocznej stronie szczękoczułek. Zdjęcia autorstwa Obli.
Terrarium
Terrariumdla dorosłego osobnika powinno mieć wymiary około 20/20/40 (dł./szer./wys.) cm. .Otwierana powinna być przednia szyba. Konieczna jest wentylacja np. w postaci pasków z nawierconej aluminiowej płytki. Druciane i plastikowe siatki nie są najlepszym rozwiązaniem, gdyż mogą zostać przegryzione.
Przykładowy wystrój terrarium autorstwa EnDeZeT.
Temperatura i wilgotność
Za dnia temperatura powinna oscylować między 25 a 27°C. Nocami może spadać nawet do 20°C. Wilgotność utrzymujemy na poziomie 75-80%.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się czego używać do ogrzewania i oświetlania w terrarium – przeczytaj ten artykuł: Ogrzewanie i Oświetlenie.
Żywienie
Jeżeli chcesz dowiedzieć się czym karmić ptasznika przeczytaj artykuł: Żywienie.
Dymorfizm płciowy
Samica mocniej zbudowana niż samiec, często ma jednak mniejszą rozpiętość odnóży. Samiec bardzo smukły, ma haki na goleniach przedniej pary odnóży i narządy kopulacyjne na nogogłaszczkach. Ubarwienie obu płci zbliżone, choć u samca mniej intensywne. Płeć można rozróżnić już u niedojrzałych osobników po szczegółach budowy płytki i szczeliny płciowej, lub z wylinki.
Różnice w budowie płytki płciowej u P. reduncus.
Spermateka P. reduncus.
Rozmnażanie
Rozmnażanie jest stosunkowo proste. Pająki łatwo i chętnie kopulują, samica po zbliżeniu może być agresywna w stosunku do samca. Kokon powstaje najczęściej po 6-8 tygodniach. Młodych lęgnie się ok. 50-150 sztuk, po ok. 4 tygodniach od wytworzenia kokonu. Przeobrażają się w młode pajączki po kolejnych 2-3 tygodniach. Po odebraniu samicy kokonu często buduje ona następny, najczęściej w ciągu 2 miesięcy.
Dopuszczanie P. reduncus. Zdjęcia autorstwa Michal302.
Ocena
jad: 1
szybkość: 3
temperament: 3
trudność hodowli: 2
podatność na błędy hodowców: 2
ocena ogólna: 11
Polecany dla średnio doświadczonych hodowców.
Źródła:
- Norman I. Platnick – The World Spider Catalog
- http://birdspiders.com/
- doświadczenia własne
Poprawki: Obli
Tekst pochodzi z arachnea.org. Więcej informacji w stopce.
Liczba wyświetleń: 9