Sitticus pubescens – skoczek
(Fabricius, 1775)
Nazwa: Sitticus pubescens, skoczek
Rodzina: Salticidae
Wygląd
U wszystkich Sitticinae czwarta para odnóży jest znacznie większa niż trzecia para. Samce mniejsze od samic. Samce osiągają około 4 mm, samice do 8 mm. Zarówno samce jak i samice posiadają ciemnoszare ubarwienie z mniej widocznymi jaśniejszymi wzorami. Samice ciemniejsze z wyraźniejszymi kropkami na odwłoku i punktem na karapaksie. Spotykane były również samce o brązowo-białym ubarwieniu.
Występowanie i biotop
Sitticus pubescens spotkany może być w Europie: Od Francji po Rosję, na Wyspach Brytyjskich, Półwyspie Skandynawskim, Korsyce, Grecji. Także na Krymie i Półwyspie Kanin (nad Morzem Barensa). Gatunek prawdopodobnie pochodzi z Kaukazu. S. pubescens może być spotkany praktycznie wszędzie. Od dużych miast, po lasy mieszane.
W Polsce żyje również Sitticus rupicola.
Biologia
Jak wszystkie skakunowate S. pubescens nigdy nie buduje sieci łownych. Zabija swoje ofiary rzucając się na nie i wstrzykując śmiertelną dawkę neurotoksyny. Niejednokrotnie ofiara jest 2-3 razy większa od samego polującego. Gody tych pająków zaczynają się późną wiosną i mogą trwać przez całe lato [intensywnie w Czerwcu].
Podczas kopulacji samiec przekazuje kropelką spermy za pomocą specjalnych narzędów na nogogłaszczkach (zwanych bulbus/buławkami) do otworu płciowego samicy. Po kopulacji samica może użyć nasienia do zapłodnienia jaj.
Hodowla
Terrariummoże być słoik z zakrętką. W wieczku powinno się małym gwoździem porobić otwory wentylacyjne. Wentylacja będzie odpowiednia, kiedy para nie będzie się osadzała w dużych ilościach na ściankach. Na dno należy nasypać ziemi kwiatowej. Nierozłącznym elementem terrarium jest roślinka, na której pająk będzie spędzał dużą ilość czasu i zbuduje w niej oprząd. Terrariumnależy utrzymywać w temperaturze 19-26 C*. Wilgotność to sprawa podlania roślinki.
Tekst pochodzi z arachnea.org. Więcej informacji w stopce.
Liczba wyświetleń: 5