ZOO Chorzów (Stan na 2012 rok)
Chorzowskie Zoo istnieje od 1951 roku.Zajmuje 50 ha terenu dobrze zadrzewionego z wieloma cennymi gatunkami drzew i krzewów. Posiada wiele nowoczesnych pawilonów i wybiegów umożliwiających oglądanie egzotycznych zwierząt także w okresie zimowym. Obecnie znajduje się w ZOO ponad 300 gatunków fauny. Ogród posiada największą kolekcję zwierząt afrykańskich. Z ciekawszych ssaków to: żyrafy, słonie afrykańskie, nosorożce białe, niedźwiedź polarny, tygrysy syberyjskie, gepardy, niale grzywiaste, gepardy czy gerezy abisyńskie, mandryle, lemury. Interesującymi ptakami z naszym ZOO są między innymi puchacze, żurawie, kormorany strusie afrykańskie, emu, nandu, pelikany, ary i wiele innych. Kolekcja gadów pytonów i boa, różnorodne gatunki jaszczurek, takich jak kameleony, legwany, biczogony, agamy oraz kilka gatunków krokodyli. Od czasu swego powstania Śląski Ogród Zoologiczny stale się rozbudowywał. Powstawały kolejne pomieszczenia i wybiegi dla zwierząt.
W roku 1958 powstały pomieszczenia dla bawołów, niedźwiedzi brunatnych i himalajskich, lwów i panter oraz budynek ambulatorium weterynaryjnego. W roku 1960 wybudowano duży pawilon, w którym można obecnie oglądać małpy oraz gady. Pomieszczenia w których przebywają koby leche oraz kudu wielkie zbudowane zostały w roku 1961. Wielki pawilon dla słoni oraz hipopotamów został oddany do użytku w roku 1965. W latach 60-tych powstały także pomieszczenia dla tapirów, jeleni Dybowskiego, antylopy addaks, wielbłądów, lam, schron zimowy dla ptaków, pawilony dla antylop oraz żyraf. Następne lata to dalsza rozbudowa ogrodu zoologicznego. W roku 1974 powstał między innymi budynek dla antylop nilgau oraz duża woliera, w której można było oglądać różne gatunki ptaków drapieżnych.
W roku 1975 na terenie ZOO powstała skalna kotlina dinozaurów. Jest to jedyna tego typu ekspozycja w kraju. W latach 1963-71 na pustyni Gobi polscy paleontolodzy pod kierownictwem prof. Zofii Kielan-Jaworowskiej prowadzili prace wykopaliskowe, których efektem są prezentowane w kotlinie dinozaury. Powstały one w wyniku rekonstrukcji szczątków znalezionych na pustyni Gobi. Oryginalne szczątki tych dinozaurów znajdują się dziś w Zakładzie Paleozologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. W skalnej kotlinie śląskiego ZOO znajdują się naturalnej wielkości ich modele. Kiedy powstała skalna kotlina, prezentowane w niej dinozaury były pierwszymi rekonstrukcjami nowo poznanych gatunków. Na terenie Kotliny można zobaczyć szesnaście naturalnej wielkości dinozaurów. Są to przedstawiciele następujących gatunków: Gallimimus, Tarbosaurus, Nemegtosaurus, Protoceratops, Prenocephale, Saichania, Saurolophus.
Dodając na koniec coś od siebie muszę choć niechętnie napisać to iż,na mnie Zoo Chorzów wywarło bardzo ujemne wrażenia.Na samym początku po wejściu wybijała studzienka kanalizacyjna.Rozumiem – awaria.Idąc dalej dotarłam do toalety w samym rogu ogrodu.I tam szok – dosłownie.Pamiętacie może czasy jak na dworcach,stacjach kolejowych wyglądały toalety?? Taka ściana do sikania i dołki do innych spraw.To właśnie tam tak jest i do tego jeszcze trzeba płacić.Idąc dalej doszłam do pawilonu – terrarium. I tutaj to dopiero szok przeżyłam :suche miski w terrariach , odchody wszędzie , w terrarium anakond ani grama wody w basenie , smród ogólny nie do wytrzymania , gady z widocznym zgnilcem pyska.Płakać się chciało.Interweniowałam potem po powrocie do domu telefonicznie i dostałam odpowiedz ze nie mają w danej chwili opiekuna tego pawilonu i dlatego to tak wygląda.Nie chce robić antyreklamy tym co napisałam ,ale tak naprawde było.A może ktoś tam był w ostatnim czasie i sie zmieniło to proszę o napisanie.
Opracowanie Nikola
Liczba wyświetleń: 3