1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
5
0

Eratigena atrica

Eratigena atrica
(C.L. Koch, 1843)

Nazwa: Eratigena atrica
Rodzina: Agelenidae

Wygląd

Długość około 15-18mm. Rozpiętość odnóży sięga ok. 80mm. Odnóża barwy brunatnej, lub brązowej. Odwłok owalny z ciemnożółtymi i ciemnoszarymi/wyraźnie ciemniejszymi wzorami: jasny deseń układa się w łukowate pręgi. Karapaks ciemnobrązowy z jaśniejszym pasem biegnącym wzdłuż przez środek oraz promieniście rozchodzącymi się podłużnymi, ciemnymi plamami po środku. Odnóża długie (szczególnie u samców) i dość grube, zazwyczaj brązowe, nieco owłosione.

Występowanie i biotop

Pająk najczęściej spotykany w pobliżu zabudowań (zewnętrzne elewacje budynków gospodarczych i mieszkalnych oraz ich wnętrza, np. piwnice, spiżarnie – odnajdowany często w umywalkach i wannach), ponadto w środowisku naturalnym w lasach, także w jaskiniach. Jest jednym z najczęściej spotykanych pająków w naszych domach.
Biologia
Kątniki budują w kątach pomieszczeń lub odpowiednim do tego miejscu, mniej lub bardziej trójkątne sieci średnicy do 50 cm, zawsze jednak uchodzące do lejka, w którym przebywają pająki. Zgodnie z taką konstrukcją sieci łownej cała rodzina pająków, do której zaliczane są również kątniki, otrzymała nazwę lejkowcowatych (Agelenidae). Dorosłe samce spotykane od wiosny do grudnia, samice cały rok. Od pełni wiosny (maj/czerwiec) samce poszukują samic, często wtedy zapuszczając się do miejsc, z których nie mogą się wydostać – w domyśle są to wspomniane już umywalki i wanny. Po odnalezieniu sieci potencjalnej partnerki samiec rytmicznie uderza w jej powierzchnię dając znać o swojej obecności, jednocześnie zwracając uwagą na fakt, że nie jest on ofiarą, która wpadła w sieć.

Kilka tygodni po kopulacji samica buduje kokon, po czym pokrywa go strzępkami trawy, kawałkami ziemi itp. W pomieszczeniach piwnicznych do maskowania kokon służą resztki pokarm, zakurzone pajęczyny, kawałki wszelkich paproszków.

Bywa agresywny – wbrew temu co nierozsądnie zwykło się mówić, jego ostre i znacznej wielkości kły jadowe są w stanie przebić skórę człowieka. Ukąszenie bywa bolesne, jad nie jest niebezpieczny, aczkolwiek występujący w Polsce bratni gatunek – T. agrestis w U.S.A. jest uważany za niebezpiecznego (silne powikłania po ukąszeniu, zmiany skórne – prawdopodobnie wynik działania bakterii. T. agrestis Pospolicie w U.S.A. zwany jest 'Hobo spider’).
Tekst pochodzi z arachnea.org. Więcej informacji w stopce.

Liczba wyświetleń: 5

Post Comment

Wykryto AdBlock! Wyłącz AdBlock, aby kontynuować korzystanie ze strony. Prawy górny róg przeglądarki.