1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
10
0

Megaphobema robustum – ptasznik

Megaphobema robustum
(Strand, 1907)


Autor zdjęcie Andrzej Piróg

Nazewnictwo

Nazwa łacińska: Megaphobema robustum
Nazwa angielska: Colombian Giant Redleg

Wygląd

Dorosła samica M. robustum może mieć 9 cm długości ciała oraz 20 cm rozpiętości odnóży. Samce mniejsze. Karapaks jest czarny. Odwłok także, jednak porastają go bujne czerwono-pomarańczowe włosy. Uda są czarne, natomiast dalsze segmenty odnóży (z wyjątkiem czarnych stóp) czerwono-pomarańczowe.

Długość życia

Samice mogą dożyć 20 lat. Samce giną rok, maksymalnie półtora roku po ostatniej wylince.

Występowanie i biotop

Ameryka Południowa. Występuje w Kolumbii i Brazylii gdzie zamieszkuje lasy deszczowe.

Cechy szczególne i ciekawostki

Jad M.robustum nie jest niebezpieczny dla człowieka, jednak nie należy do najsłabszych. Pająk kąsa raczej niechętnie, jednak bywa dość nerwowy; biega, wyczesuje włoski z odwłoka. Ptaszniki te rosną wolno. Praktycznie nie przędą sieci. Młode osobniki chętnie kopią.

Terrarium

Terrariumdla dorosłego osobnika powinno mieć wymiary około 30/30/20(dł./szer./wys.) cm. Może być otwierane z przodu i/lub góry. Konieczna jest wentylacja w postaci pasków z nawierconej aluminiowej płytki. Druciane i plastikowe siatki nie są najlepszym rozwiązaniem, gdyż mogą zostać przegryzione.
Młode osobniki trzymamy w pudełkach po kliszy lub pojemnikach na mocz. Wraz ze wzrostem przekładamy je do coraz większych „terrariów”. Hodowcy stosują z powodzeniem pudełka po sałatkach, czekoladkach, wacikach do uszu itp. Popularne są także faunaboxy różnych rozmiarów, które dość tanio można dostać w sklepach zoologicznych.

Terrariumpowinno być ustawione z dala od kaloryfera, głośników, wszelkich sprzętów powodujących drgania, w miejscu spokojnym, gdzie nie będzie narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, strącenie z półki lub potłuczenie.

Jako podłoża używamy kwaśnego torfu, włókna kokosowego lub ich mieszanki. Powinniśmy zapewnić pająkowi kryjówkę, którą można zrobić z łupiny kokosa lub doniczki.

Temperatura i wilgotność

Temperatura powinna wynosić 22-24°Ce. W nocy można ja obniżyć o kilka°C, jednak nie poniżej 20°C. Wilgotność utrzymujemy na poziomie 70-80% poprzez regularne zraszanie podłoża.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się czego używać do ogrzewania i oświetlania w terrarium – przeczytaj ten artykuł: Ogrzewanie i Oświetlenie.

Żywienie

Jeżeli chcesz dowiedzieć się czym karmić ptasznika przeczytaj artykuł: Żywienie.

Dymorfizm płciowy

Samica zdecydowanie większa od samca. Jej ubarwienie, choć zbliżone jest mniej intensywne. Samiec posiada haki na pierwszej parze odnóży krocznych oraz narządy kopulacyjne (bulbusy) na końcach nogogłaszczek. Płeć można określić już u niedorosłych osobników na podstawie analizy budowy płytki i szczelinki płciowej.

Rozmnażanie

Trudne. Samice dojrzewają nad wyraz długo, a część osobników pochodzi z odłowu. Po kilku miesiącach od kopulacji samica buduje kokon, w którym znajduje się zaledwie 50 do 100 jajeczek (są one za to dość spore). Nimfy lęgną się po paru tygodniach. Są sporych rozmiarów, jednak często padają bez wyraźnej przyczyny.

Ocena

(zobacz skalę ocen)

jad: 2
szybkość: 1
temperament: 2
trudność hodowli: 4
podatność na błędy hodowców: 4
ocena ogólna: 13
Polecany dla zaawansowanych hodowców.

Źródła:

Tekst pochodzi z arachnea.org. Więcej informacji w stopce.

Liczba wyświetleń: 10

Post Comment

Wykryto AdBlock! Wyłącz AdBlock, aby kontynuować korzystanie ze strony. Prawy górny róg przeglądarki.