Agelena labyrinthica – lejkowiec labiryntowy
(Clerck, 1757)
Nazwa: Agelena labyrinthica, Lejkowiec labiryntowy
Rodzina: Agelenidae
Wygląd
Pająk niezwykle ciekawie ubawiony. Odnóża ma jasno brązowe z licznymi czarnymi plamkami. Karapaks ma jasno brązowy z odcieniem czerwieni, wzdłuż karapaksu biegną dwa ciemnobrązowe pasy, zwężające się przy oczach. Odwłok ma podłużny zwężający się ku tyłowi. Wzdłuż odwłoka biegną dwa czarne pasy, poprzecinane białymi pręgami. Pająk dorasta do 1,5 cm wielkości.
Występowanie i biotop
Europa. W Polsce występuje na terenie całego kraju. Można go spotkać w zaroślach, na łąkach, głównie na murawach kserotermicznych itp., wszędzie tam gdzie będzie mógł zbudować swoją sieć. Pająk ten tworzy bardzo piękne sieci, które przechodzą w widowiskowe gniazda. Sieć ma kształt bardzo rozłożystego leja, zakończonego rurką mieszkalną gdzie lejkowiec czeka na swe ofiary. Gniazdo ma zwykle dwa wejścia, tzn. lejek jest także otwarty u dołu, co umożliwia ucieczkę pająkowi w razie zagrożenia.
Biologia
Bardzo ruchliwy i ciekawy pająk. Błyskawicznie obezwładnia każdego owada, który wpadnie w jego lejkowatą sieć uderzając o nici pułapkowe lub po prostu nieopatrznie lądując na płaszczyźnie łownej. Również szybko potrafi uciec drugą stroną w razie zagrożenia. W ciągu roku dojrzewa jedno pokolenie tych pająków. Dojrzałość płciową osiągają w sierpniu a na początku września w rurkach mieszkalnych pojawiają się dość duże kokony.
Hodowla
Pająk bardzo ciekawy w hodowli. Terrariumpowinno mieć wymiary ok. 15X15X20 ważne aby w terrarium znalazło się jakieś rusztowanie dla gniazda, mogą to być gałązki, druciki, sztuczne rośliny, możliwości jest naprawdę dużo. Aby zachować odpowiednia wilgotność powinno się zraszać terrarium przynajmniej raz w tygodniu. Żywienie tego pajączka nie stanowi większych problemów, je wszelaki plankton łąkowy i inne owady które są mniejsze od niego.
Tekst pochodzi z arachnea.org. Więcej informacji w stopce.
Liczba wyświetleń: 5