Amaurobius ferox – sidlisz piwniczny
(Walckenaer, 1830)
Nazwa: Amaurobius ferox, Sidlisz piwniczny
Rodzina: Amaurobiidae
Wygląd
Pająk ten dorasta do 1,6cm. Charakteryzuje się krótkimi, dość krępymi odnóżami oraz masywnym ciałem. Jest prawie cały ubarwiony na czarno. Na odwłoku znajdziemy mało widoczne plamki. Cechą odróżniającą tego pająka jest posiadanie dodatkowego narządu, tzw. pólka przędnego. Znajduje się ono ponad kądziołkami przędnymi. Pająk ten posiada również, jak wszystkie przędniki (Criballatae), specjalny grzebień przędny znajdujący się na nasadowym członie odnóży tylnych.
Występowanie
Występuje na obszarze całej Europy. Przede wszystkim spotkamy go w wilgotnych, ciepłych piwnicach, w południowej części środkowej Europy występuje także w środowisku naturalnym. Zamieszkuje tam głównie obszary leśne.
Biologia
Sidlisz piwniczny swojej pajęczynie nadaje lejkowaty kształt. Jako, że jest on jednym z przedstawicieli przędników (Cribellatae) tworzy delikatną, skędzierzawioną pajęczynę. Pólko przędne wytwarza tzw. wstęgi przędne. Od reszty sieci odróżniają się one niebieskawym połyskiem. Pająk nakłada je na nici podstawowe za pomocą grzebieni przędnych (calamistrum). W hodowli pająkowi temu musimy zapewnić terrarium o powierzchni 20x10x20cm. Podłoże powinno stanowić 10cm warstwa torfu lub włókna. Wilgotność utrzymujemy na poziomie 85%.
Tekst pochodzi z arachnea.org. Więcej informacji w stopce.
Liczba wyświetleń: 2