Avicularia bicegoi
(Mello-Leitao, 1923)
Zdjęcie autorstwa Damjan Knafeljc
Nazewnictwo
Nazwa łacińska: Avicularia bicegoi
Nazwa angielska: Brazilian Brick Red Pink Toe, Brazilian pinktoe
Wygląd
Dorasta do 5-6 cm ciała a rozpiętość odnóży nie większa niż 13cm. Młode osobniki są szaro-beżowe z krwistym wzorkiem na czarnym odwłoku (na środku biegnie czarna linia). Dorosłe są dość podobne kolorystycznie do młodych (karapaks i nogi), czyli występuje kolor szaro-beżowy, lecz z pewną znaczącą różnicą: całość nabiera jasnoróżowego odcienia. Odwłok staje się dość jednolity: dominuje czerń z ciemnym granatem oraz krwiście czerwone włosy po obu jego stronach.
Długość życia
Samice dożywają 6-8 lat, natomiast samce giną około 8-10 miesięcy po ostatniej wylince.
Występowanie i biotop
W naturalnym środowisku zamieszkuje korony drzew w lasach tropikalnych Brazylii.
Cechy szczególne i ciekawostki
Ptasznik ten doskonale pływa, nie wyczesuje włosków parzących z odwłoka, dobrze skacze. Pająk dość łagodny.
Terrarium
Terrariumpowinno mieć wymiary co najmniej: 25x25x40 (dł./szer./wys.). Młode pająki trzymamy w odpowiednio mniejszych pojemnikach (nie można trzymać małych Avicularia w kliszówkach!) należy jednak pamiętać o tym, aby wysokość była dość duża. Jako podłoża używamy włókna kokosowego, torfu lub ich mieszanki w proporcji 1:1. Podłoża musi być na tyle dużo by utrzymywało odpowiednią wilgotność. Zaleca się również zamontowanie kory na tylnej ściance terrarium oraz korzeń lub gałęzie, które przydadzą się we wspinaczce pająka i będą dobrym miejscem na zbudowanie gniazda. Terrariumnależy ulokować w miejscu nie nasłonecznionym, z dala od źródła drgań (np. koło głośników). W terrarium należy także zraszać ścianki, ponieważ Avicularia lubią z nich pić, jeśli tego nie zrobimy mogą one paść z przesuszenia.
Temperatura i wilgotność
Dniami temperatura powinna wynosić 24-28ºC. W nocy może spadać o 2-3°C. Wilgotność należy utrzymywać na poziomie 75-80%.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się czego używać do ogrzewania i oświetlania w terrarium – przeczytaj ten artykuł: Ogrzewanie i Oświetlenie.
Żywienie
Jeżeli chcesz dowiedzieć się czym karmić ptasznika przeczytaj artykuł: Żywienie.
Dymorfizm płciowy
Samica większa i masywniejsza od samca. Samce posiadają narządy kopulacyjne (tzw. bulbusy) na nogogłaszczkach oraz haki na goleniach pierwszej pary odnóży. Ubarwienie podobne u obu płci. Rozpoznanie płci jest możliwe już u niedojrzałych osobników-na podstawie wylinki, lub po budowie płytki i szczeliny płciowej.
Rozmnażanie
Średnio trudne, ponieważ występują kłopoty ze skompletowaniem pary. Samica nie jest agresywna w stosunku do samca. Po upływie 6-12 tygodni samica sporządza kokon. Nimfy, w ilości 60-110 sztuk, wykluwają się po 3 tygodniach a pająkami stają się po następnych 3-4 tygodniach.
Ocena
jad: 1
szybkość: 2
temperament: 1
trudność hodowli: 4
podatność na błędy hodowców: 4
ocena ogólna: 12
Polecany dla średnio zaawansowanych hodowców.
Źródła:
- Caroline Sayuri Fukushima, Taxonomical revision & cladistic analysis of Avicularia Lamarck 1818 (Araneae, Theraphosidae, Aviculariinae), Institute of Biosciences.
- Lamarck, J. B. de. 1818. Histoire naturelle des animaux sans vertrbres. Paris, 5: 1-612 (Araneae, pp. 88-108)
- Arachnoboards, www.arachnoboards.com
- Norman I. Platnick – The World Spider Catalog
Tekst pochodzi z arachnea.org. Więcej informacji w stopce.
Liczba wyświetleń: 17