Avicularia huriana
(Tesmoingt, 1996)
Nazewnictwo
Nazwa łacińska: Avicularia huriana
Nazwa angielska: Ecuadorian wooly Tarantula
Wygląd
Dorosłe osobniki są brązowe z nutkę beżu. Ptaszniki te są bujnie owłosione. Włoski są szczeciniaste i jasno zakończone. Odwłok czarny z elementami czerwieni, które są pozostałością po wzorku obserwowanym u osobników młodych; tylko odnóża ciemniejsze. Młode posiadają czarny karapaks i stopy. Reszta odnóży jasnobrązowa. Na odwłoku widać czerwono-żółto-czarny wzorek.
Długość życia
Samice mogą dożyć 10 lat, a samce nie dłużej niż 9 miesięcy po ostatniej wylince.
Występowanie i biotop
Avicularia huriana mieszka w wilgotnych lasach deszczowych Ekwadoru. Bytuje w koronach drzew, gdzie buduje gniazda z pajęczyny.
Cechy szczególne i ciekawostki
Dość łagodny pająk, który potrafi jednak szybko się poruszać i skakać. Buduje gniazda, w których zazwyczaj spędza dnie (jest zwierzęciem nocnym). Posiada słaby jad, nie wyczesuje włosków. Jeśli zapewnimy odpowiednio duże terrarium oraz obfite karmienie można trzymać kilka osobników razem.
Terrarium
Terrariumpowinno mieć wymiary co najmniej: 25x25x40 (dł./szer./wys.). Młode pająki trzymamy w odpowiednio mniejszych pojemnikach (nie można trzymać małych Avicularai w kliszówkach!) należy jednak pamiętać o tym, aby wysokość była dość duża. Jako podłoża używamy włókna kokosowego, torfu lub ich mieszanki w proporcji 1:1. Podłoża musi być na tyle dużo by utrzymywało odpowiednią wilgotność. Zaleca się również zamontowanie kory na tylnej ściance terrarium oraz korzeń lub gałęzie, które przydadzą się we wspinaczce pająka i będą dobrym miejscem na zbudowanie gniazda. Terrariumnależy ulokować w miejscu nie nasłonecznionym, z dala od źródła drgań (np. koło głośników). W terrarium należy także zraszać ścianki, ponieważ Avicularia lubią z nich pić, jeśli tego nie zrobimy mogą one paść z przesuszenia.
Temperatura i wilgotność
Temperatura w przedziale 25-28°C, w nocy może spadać o parę stopni. Wilgotność utrzymujemy na poziomie 75-85%.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się czego używać do ogrzewania i oświetlania w terrarium – przeczytaj ten artykuł: Ogrzewanie i Oświetlenie.
Żywienie
Jeżeli chcesz dowiedzieć się czym karmić ptasznika przeczytaj artykuł: Żywienie.
Dymorfizm płciowy
Samica jest solidniej zbudowana. Samiec ma mniejsze ciało, dłuższe odnóża. Ubarwienie obu płci podobne. Dorosły samiec posiada narządy kopulacyjne (tzw. bulbusy) na końcach nogogłaszczek oraz haki na goleniach pierwszej pary odnóży. U niedorosłych osobników płeć można odróżnić na podstawie analizy budowy płytki płciowej lub wylinki.
Rozmnażanie
Rozmnażanie tego gatunku jest stosunkowo proste. Para kopuluje chętnie i bez wzajemnej agresji. Kokon budowany jest po 6-16 tygodniach. Po okresie 3 tygodni wykluwa się z niego 80-140 młodych nimf, które po około miesiącu staja się pająkami.
Ocena
jad: 1
szybkość: 2
temperament: 1
trudność hodowli: 3
podatność na błędy hodowców: 4
ocena ogólna: 11
Polecany dla średnio zaawansowanych hodowców.
Źródła:
- Caroline Sayuri Fukushima, Taxonomical revision & cladistic analysis of Avicularia Lamarck 1818 (Araneae, Theraphosidae, Aviculariinae), Institute of Biosciences.
- Lamarck, J. B. de. 1818. Histoire naturelle des animaux sans vertrbres. Paris, 5: 1-612 (Araneae, pp. 88-108)
- Arachnoboards, www.arachnoboards.com
- Norman I. Platnick – The World Spider Catalog
Tekst pochodzi z arachnea.org. Więcej informacji w stopce.
Liczba wyświetleń: 8