Avicularia minatrix
(Pocock, 1903)
Dorosła samica.
L1, zdjęcia autorstwa Robaka.
Nazewnictwo
Nazwa łacińska: Avicularia minatrix
Inne nazwy: Venezuelan Red Stripe
Wygląd
Pająk dorasta do 4-4,5 cm ciała (jednak dorosłe są już przy 3-3,5 cm DC), a rozpiętość odnóży dochodzi do około 9-10 cm. Jeden z najpiękniejszych gatunków w rodzaju Avicularia. Młode osobniki mają czarny karapaks i szczękoczułki, beżowo-brązowe odnóża oraz czarny odwłok, na którym pojawia się czerwono-pomarańczowy charakterystyczny wzór. Dorosłe stają się jasno brązowe (zarówno karapaks jak i wszystkie odnóża). Czarny odwłok z intensywnie pomarańczowym wzorem mocno się wyróżnia na jasnym „tle” reszty pająka. Dorosłe samce są ubarwione tak samo jak dorosłe samice.
Długość życia
Samice żyją od 6 do 8 lat, samce padają 8-10 miesięcy po ostatniej wylince.
Występowanie i biotop
Na wolności można go spotkać w lasach deszczowych na terenie Wenezueli. Zamieszkuje w koronach drzew w wybudowanych przez siebie gniazdach.
Odwłok A. minatrix, zdjęcia autorstwa Robaka
Terrarium
Terrariumpowinno mieć wymiary co najmniej: 15x15x30 (dł./szer./wys.). Młode pająki trzymamy w odpowiednio mniejszych pojemnikach, należy jednak pamiętać o tym, aby wysokość była dość duża. Jako podłoża używamy włókna kokosowego, torfu lub ich mieszanki w proporcji 1:1. Podłoża musi być na tyle dużo, by utrzymywało odpowiednią wilgotność. Dobrze do terrarium wsadzić tuby korkowe, gałęzie, patyki oraz roślinność. Pająk będzie budował gniazdo prawdopodobnie pod „sufitem” zbiornika.
Terrariumautorstwa pajak_pl
Temperatura i wilgotność
Temperatura za dnia powinna wynosić ok. 24-28°C ze spadkiem do 20-22°C w nocy. Wilgotność należy utrzymywać na poziomie 75-85%.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się czego używać do ogrzewania i oświetlania w terrarium – przeczytaj ten artykuł: Ogrzewanie i Oświetlenie.
Żywienie
Jeżeli chcesz dowiedzieć się czym karmić ptasznika przeczytaj artykuł: Żywienie.
Dymorfizm płciowy
Samiec mniejszy i mniej masywny od samicy, ale często o większej rozpiętości odnóży. Samce posiadają narządy kopulacyjne (tzw. bulbusy) na nogogłaszczkach oraz haki na goleniach pierwszej pary odnóży. Ubarwienie podobne u obu płci. Rozpoznanie płci jest możliwe już u niedojrzałych osobników na podstawie wylinki, lub po budowie płytki płciowej.
Różnice w budowie płytki płciowej u A. minatrix.
Rozmnażanie
Stosunkowo trudne, ponieważ często trudno o dorosłego samca. Dorosła para raczej kopuluje łatwo i bez wzajemnej agresji. Samica po 6-10 tygodniach sporządza kokon, z którego po ok. 2-3 tygodniach wylęga się od 40 -80 młodych. Nimfy przekształcają się w pająki po kolejnych 2 tygodniach.
Raport rozmnożenia autorstwa Or4x1d
Raport rozmnożenia autorstwa pajak_pl
Dopuszczanie.
Samica z kokonem.
NII i L1. Zdjęcia autorstwa pajak_pl.
Uwagi
Obecnie najmniejszy gatunek w rodzaju. Lecz wielkość rekompensuje atrakcyjne ubarwienie. A. minatrix posiada włoski parzące na odwłoku, jednak ich nie wyczesuje przy pomocy odnóży.
W kwestii taksonomicznej już wstępnie ustalono, że minatrix będzie tworzył oddzielny rodzaj wraz z A. hirschii i nowym gatunkiem. Pozostaje poczekać do czasu nowej deskrypcji na zmianę nazwy i rodzaju z Avicularia.
Ocena
jad: 1
szybkość: 2
temperament: 1
łatwość hodowli: 4
podatność na błędy hodowców: 4
ocena ogólna: 12
Polecany dla średnio zaawansowanych hodowców
Źródła:
- Caroline Sayuri Fukushima, Taxonomical revision & cladistic analysis of Avicularia Lamarck 1818 (Araneae, Theraphosidae, Aviculariinae), Institute of Biosciences.
- Lamarck, J. B. de. 1818. Histoire naturelle des animaux sans vertrbres. Paris, 5: 1-612 (Araneae, pp. 88-108)
- Arachnoboards, www.arachnoboards.com
- Norman I. Platnick – The World Spider Catalog
Opracowanie: Obli
Tekst pochodzi z arachnea.org. Więcej informacji w stopce.
Liczba wyświetleń: 8