1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
6
1

Avicularia sp. „peru purple” – ptasznik

Avicularia sp. „peru purple”

Nazewnictwo

Nazwa łacińska: Avicularia sp. „peru purple”
Nazwa angielska: Peru Purple Pink Toe

Wygląd

Dorosłe osobniki schwytane w naturze mierzą nawet 8 cm ciała z rozpostartymi odnóżami do 18-20cm. Pięknie ubarwiony ptasznik – młode osobniki mają ciemny karapaks, odnóża żółte z ciemnymi końcówkami. Karapaks i odnóża większych osobników są grafitowe, porośnięte długimi włoskami, końcówki stóp ptasznika są pomarańczowe. Odwłok czerwony z ciemnym ornamentem.

Długość życia

Długość życia jest nieznana, ponieważ ptasznik został niedawno odkryty. Prawdopodobnie tak jak inne Avicularia nie żyje zbyt długo – samice 5-8lat, natomiast samce giną pół roku po ostatniej wylince.

Występowanie i biotop

Na wolności występuje w Peru, Można go spotkać w konarach drzew.

Terrarium

Terrariumpowinno mieć wymiary co najmniej: 30x30x50 (dł./szer./wys.). Młode pająki trzymamy w odpowiednio mniejszych pojemnikach (nie można trzymać małych Avicularia w kliszówkach!) należy jednak pamiętać o tym, aby wysokość była dość duża. Jako podłoża używamy włókna kokosowego, torfu lub ich mieszanki w proporcji 1:1. Podłoża musi być na tyle dużo by utrzymywało odpowiednią wilgotność. Zaleca się również zamontowanie kory na tylnej ściance terrarium oraz korzeń lub gałęzie, które przydadzą się we wspinaczce pająka i będą dobrym miejscem na zbudowanie gniazda. Terrariumnależy ulokować w miejscu nie nasłonecznionym, z dala od źródła drgań (np. koło głośników). W terrarium należy także zraszać ścianki, ponieważ Avicularia lubią z nich pić, jeśli tego nie zrobimy mogą one paść z przesuszenia.

Temperatura i wilgotność

Temperatura w terrarium powinna wynosić 25-28°C (nocą 22-23°C)Wilgotność należy utrzymywać na poziomie 80%. Należy uważać na nagłe spadki temperatury gdyż ptasznik jest na to wrażliwy i może zdechnąć.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się czego używać do ogrzewania i oświetlania w terrarium – przeczytaj ten artykuł: Ogrzewanie i Oświetlenie.

Żywienie

Jeżeli chcesz dowiedzieć się czym karmić ptasznika przeczytaj artykuł: Żywienie.

Dymorfizm płciowy

Dorosła samica zazwyczaj większa i mocniej zbudowana od samca. Osobniki męskie mają dłuższe odnóża, narządy kopulacyjne na nogogłaszczkach (tzw. bulbusy) oraz haki na goleniach pierwszej pary odnóży. Rozpoznanie płci jest możliwe już u niedorosłych osobników po szczegółach budowy płytki i szczeliny płciowej oraz na podstawie wylinki.

Rozmnażanie

Kopulacja tych ptaszników zazwyczaj przebiega bezproblemowo. Samica po około 2-3 miesiącach od kopulacji buduje kokon w którym znajduje się od 100-200 jaj. Około 6-9 tygodni po utworzeniu kokonu wylęga się z niego około 150 – 200 nimf.

Uwagi

Stosunkowo niedawno odkryty ptasznik. Z powodzeniem rozmnożony w Polsce. Uważany jako największy gatunek z rodzaju Avicularia.

Ocena

(zobacz skalę ocen)

jad: 1
szybkość: 2
temperament: 2
trudność hodowli: 2
podatność na błędy hodowców: 2
ocena ogólna: 9
Polecany dla średnio zaawansowanych hodowców.

 

Źródła:

  • Caroline Sayuri Fukushima, Taxonomical revision & cladistic analysis of Avicularia Lamarck 1818 (Araneae, Theraphosidae, Aviculariinae), Institute of Biosciences.
  • Lamarck, J. B. de. 1818. Histoire naturelle des animaux sans vertrbres. Paris, 5: 1-612 (Araneae, pp. 88-108)
  • Arachnoboards, www.arachnoboards.com
  • Norman I. Platnick – The World Spider Catalog

Tekst pochodzi z arachnea.org. Więcej informacji w stopce.

Liczba wyświetleń: 6

One thought on “Avicularia sp. „peru purple” – ptasznik

Post Comment

Wykryto AdBlock! Wyłącz AdBlock, aby kontynuować korzystanie ze strony. Prawy górny róg przeglądarki.