Budowa
- Cięcia szyby dokonujemy zdecydowanie, ale nie za szybko, jednostajnym ruchem, dociskając jednakowo mocno nóż do szkła. Prawidłowe nacięcie nie powinno mieć ani jednej przerwy, powinno być niemalże niewidoczne. Jakiekolwiek głosy pryskanie podczas cięcia drobinek szkła są niedopuszczalne. Biała linia nacięcia oznacza, iż nóż jest za suchy.
- Łamania dokonujemy szybkim, zdecydowanym ruchem
Przy większych powierzchniach można podłożyć pod nacięcie drewnianą listwę. Można łamać na brzegu stołu, unosząc szybę kilkanaście cm nad brzegiem i zdecydowanym ruchem opuszczając w dół (nacięcie powinno przebiegać kilka cm od brzegu stołu wzdłuż jego krawędzi NAD jego blatem).
Etap II – Szlifowanie
Istnieje kilka możliwości, można szlifować wiertarką z kółkiem do szlifowania z zaczepionym na nim na rzepie drobnoziarnistym papierem ściernym o ziarnistości 150, 180 lub 240 na wolnych obrotach lub szlifierką oscylacyjną (fot. c). Pojawiająca się w miejscu szlifowania iskra oznacza za duże obroty, czyli palimy szkło. Przydatną rzeczą będzie maseczka lub chusteczka na twarz, aby zapobiec wdychaniu zeszlifowanych drobin szkła. Innym sposobem jest szlifowanie osełką na mokro w wannie pod bieżącą wodą. W trakcie szlifowania szyb należy zwrócić szczególną uwagę na narożniki, o które najłatwiej potem skaleczyć rękę.
Etap III – Czyszczenie
Po szlifowaniu szyby musimy dokładnie oczyścić do sucha do tego celu użyć możemy denaturatu, który jednocześnie odtłuści nam szyby. Dobrze czyści się do sucha zwykłymi, ale specjalnie wcześniej pomiętymi gazetami. Elementy plastikowe i metalowe (prowadnice, siatki) również przed klejeniem powinny zostać odtłuszczone denaturatem.
Etap IV – Klejenie
Do klejenia terrarium stosujemy klej z zawartością 100% silikonu, nie może to być silikon uszczelniacz, czy masa uzupełniająca. Klej smarujemy równo, wyciśnięty wałek nie powinien mieć średnicy większej niż półtorej grubości szkła. Aby tego dokonać klej wyciskamy z tuby 350 ml przy pomocy metalowego pistoletu (wyciskacza). Ważne, aby pistolet miał odbojnik zapobiegający wypływaniu kleju. Można smarować prowadząc końcówkę tuby wzdłuż jakiejś listewki albo pomagając sobie palcem (fot. d).
Jeżeli nie mamy wprawy smarujemy kolejne elementy tuż przed przyklejeniem, ponieważ silikon po 5 – 10 min żeluje pokrywając się skórką. Sklejając nie dociskamy szyb na siłę, elementy mają być tak wycięte, aby dokładnie do siebie pasowały i nawet po lekkim ściśnięciu klej rozpływał się równomiernie na całej długości spoiny a wyciśnięty spod szyb jego nadmiar był równym wałeczkiem.
Kolejność sklejania
- Na dnie terrarium stawiamy tylną ściankę, lekko odchylone do tyłu (podstawiamy sobie cokolwiek wystarczająco ciężkiego, aby szyba stojąca w pionie tego nie przeważyła)
- Teraz boczna ścianka (najpierw do dna, a potem dociskamy pionując „plecy”)
- Wklejamy cokół z przodu terrarium, cofnięty do wewnątrz zbiornika o grubość blachy wentylacyjnej najpierw doklejając do dna i dosuwając do bocznej ścianki
- Przyklejamy drugą, boczną ściankę (w kolejności: do „pleców”, do cokołu i opuszczamy na dno)
- Przyklejamy na terrarium dwie szyby dachu pozostawiając między nimi przerwę na blachę wentylacyjną
- Doklejamy z przodu terrarium szklaną listwę podporową na poziomie górnego brzegu cokołu element ten, aby nie się nie zsunął na kleju w dół doklejamy taśmą klejącą na bocznych ścianach zbiornika
- Wklejamy opierając na cokole i listwie podporowej dolną blachę wentylacyjną a także górną blachą przykrywamy pozostawioną uprzednio szparę w dachu terrarium
- Wklejamy prowadnice do szyb drzwiczek tą o niskim profilu (dolną) przyklejamy na dolnej blasze wentylacyjnej, górna prowadnicę (grubszą, o wyższym profilu) doklejamy od spodu na górnym brzegu przedniej szyby przykrywającej terrarium
- Wysoki profil
- Zabezpieczamy górny brzeg terrarium przyklejając plastikowy kątownik. Nie jest to konieczne, ale przydatne gdyż zabezpiecza przed uszkodzeniem terrarium.
- Zostało nam jeszcze wymierzenie, przycięcie i oszlifowanie szybek na drzwiczki naszego terrarium tak, aby w poziomie zachodziły na siebie o kilka centymetrów i gotowe.
Etap V – Czyszczenie po kleju
Terrariumpo sklejeniu schnie kilkanaście godzin, ale do usuwania nadmiaru kleju możemy przystąpić po paru godzinach od skończonej pracy. Do usuwania nadmiaru kleju stosujemy same wkłady od nożyków do tapet bądź samych żyletek. Resztki kleju odcinamy tak, aby nie wciąć się w spoinę i nie naruszyć tym samym trwałości zbiornika.
Tekst pochodzi z arachnea.org. Więcej informacji w stopce.
Liczba wyświetleń: 10