Cyriocosmus perezmilesi
(Kaderka, 2007)
Dorosła samica 2,5 cm DC.
Dorosły samiec 2 cm DC.
Nazewnictwo
Nazwa łacińska: Cyriocosmus perezmilesi
Nazwa angielska: Bolivian Dwarf Beauty
Wygląd
Dorosłe samice dostają do 3 cm DC (długości ciała), natomiast dorosłe samce maksymalnie osiągają 2 cm DC. Małe pająki po linieniu z nimfy NII mają ok 5-6 mm całkowitej długości. Młode osobniki są ubarwione na kolorowo, a jako podrostki posiadają już charakterystyczne ubarwienie: intensywnie pomarańczowe chelicera i karapaks. Czarny odwłok z czterema parami jasnych pasów po bokach i tzw. „lusterkiem” w kształcie serca. Kądziołki przędne jasnopomarańczowe. Wszystkie odnóża czarne poza intensywnie pomrańczowymi coxa, trochanter i częścią femora. Wentralna część odwłoka jest jednolicie pomarańczowa, bez ornamentów. Dorosłe samce mają mniej intensywne kolory, co widać zwłaszcza na odnóżach; minimalnie zmienia się kształt „lusterka” na odwłoku.
Długość życia
Jak u wszystkich przedstawicieli rodzaju Cyriocosmus jest stosunkowo krótka. Samice dożywają do 7-8 lat przy dobrych warunkach, a samce giną zazwyczaj po kilku miesiącach od ostatniej wylinki.
Występowanie i biotop
Boliwia – prowincja La Paz: San Buenaventura, okolice rzeki Beni
W naturze zamieszkują lasy tropikalne lub ich pogranicza, gdzie adaptują szczeliny przy korzeniach drzew, spróchniałe gałęzie lub już istniejące naturalne jamy i wgłębienia. Na obszarze ich występowania temperatura w ciągu roku wynosi średnio 20-26°C, a roczna uśredniona suma opadów to ok. 2000-3000 mm. Na obszarze Boliwii występują dwie pory roku: deszczowa i sucha. Pora deszczowa trwa przeważnie od maja do listopada, natomiast sucha od grudnia do kwietnia. W porze deszczowej wilgotność powietrza jest duża i wynosi średnio 80-85%, a w czasie pory suchej około 65-70%.
Terrarium
Z racji niewielkich rozmiarów młode pająki można trzymać w kliszówkach/małe pojemniki (szczególnie ułatwi to karmienie małego pająka).
Dla podrostków odpowiednie będą terraria 7/7/7 lub pojemniki o podobnych gabarytach. Natomiast wystarczające docelowe terrarium może mieć wymiary 15/15/15 cm.
Temperatura i wilgotność
Temperatura około 22-26°C z niewielkimi spadkami nocnymi. Wilgotność na poziomie 65-75% (szczegółowe dane warunków naturalnych na wykresie powyżej – jak widać w niektórych miesiącach wilgotność spada nawet do 45%).
Jeżeli chcesz dowiedzieć się czego używać do ogrzewania i oświetlania w terrarium – przeczytaj ten artykuł: Ogrzewanie i Oświetlenie.
Żywienie
Młode pająki najlepiej karmić wylęgiem karaczanów (świetnie w tej roli sprawdza się wylęg Panchlora nivea, który ma wymiary ok 1-3 mm), mącznika oraz świerszczy.
Cyriocosmus spp. również nie mają problemów z jedzeniem martwego pokarmu. Karmówkę należy dopasować do wielkości osobnika.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się czym karmić ptasznika przeczytaj artykuł: Żywienie.
Dymorfizm płciowy
Dymorfizm widoczny już u podrośniętych osobników i możliwy do rozpoznania po budowie płytki płciowej. Problemem może być niewielki rozmiar ptasznika. Warto posiłkować się lupą, mikroskopem itp.
Należy również wspomnieć, że u młodych osobników budowa płytki płciowej samca i samicy jest bardzo podobna. Nawet przy rozpoznawaniu płci dorosłych osobników tylko po budowie płytki płciowej zdarza się wiele błędów.
Rozmnażanie
Samiec posiada po ostatniej wylince bulbusy jak i haczyki. W zależności od zachowania samicy – samca można zostawić z nią z jednym terrarium lub wyjąć po nieudanej próbie. Z własnego doświadczenia wiem, że samice bywają agresywne wobec samców i bardzo łatwo o konsumpcję partnera. Sama kopulacja może trwać nawet dwie godziny! Po udanej kopulacji polecam wyciągnąć samca od samicy. Warto powtarzać dopuszczanie kilka razy w celu zwiększenia szansy na kokon. Kokon tworzony przez samicę po 3-4 tygodniach od kopulacji. Po około miesiącu w kokonie powinny być już nimfy. Liczba jaj w kokonie zazwyczaj w granicach 40-100 sztuk choć zdarzają się kokony przekraczające 150 sztuk.
Kokon C. perezmilesi.
Filmik z udanej kopulacji C. perezmilesi.
Uwagi
Wcześniejsza nazwa to sp. „Bolivia”. Obecnie spotykany wyłącznie pod nazwą C. perezmilesi – ogólnie dostępny, jeden z najpopularniejszych gatunków w obrębie rodzaju. Gatunek wyczesuje z odwłoka włoski parzące typu III.
Ocena
jad: 1
szybkość: 1
temperament: 1
łatwość hodowli: 2
podatność na błędy hodowców: 2
ocena ogólna: 7
Polecany dla początkujących terrarystów. Problemem mogą być jedynie ich niewielkie rozmiary.
Źródła:
- Fukushima, C.S., R. Bertani & P.I. da Silva, Jr. 2005. Revision od Cyriocosmus Simon, 1903, with notes on the genus Hapalopus Ausserer, 1875 (Araneae: Theraposidae); Zootaxa 846: 1-31;
- Kaderka, R. 2007. Cyriocosmus perezmilesi sp. n. from Bolivia (Araneae: Theraphosidae: Theraphosinae). Revta Ibérica Aracnol. 14: 63-68 [p. 64, f. 1-8].
- Kaderka, R. 2010. Cyriocosmus venezuelensis sp. n. from Venezuela (Araneae: Theraphosidae: Theraphosinae). Revista Ibérica Aracnología 18: 87-96
- http://www.arachnoboards.com/ab/
- www.theraphosidae.cz/
- doświadczenia własne
Opracowanie: Obli
Wykresy: Skrzypol
Tekst pochodzi z arachnea.org. Więcej informacji w stopce.
Liczba wyświetleń: 4