1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
15
0

Cyriopagopus schioedtei – ptasznik

Cyriopagopus schioedtei
(Thorell, 1891)


Dorosła samica 5,5 cm DC. Zdjęcie autorstwa MatrixW9.


Dorosły samiec. Zdjęcie autorstwa Mariusz86.


Młoda samica w pozycji obronnej. Zdjęcie autorstwa Phoneutria.

Nazewnictwo

Nazwa łacińska: Cyriopagopus schioedtei
Nazwa angielska: Malaysian Earth Tiger

Wygląd

Samice tego gatunku dorastają do około 8 cm ciała i nawet 25 cm rozpiętości odnóży. Samce nieco mniejsze(ok. 4-5 cm ciała) i smuklejsze. Istnieje także wyraźny dymorfizm płciowy, także w wieku młodzieńczym, co jest cechą specyficzną tego gatunku. Charakterystyczną cechą wyglądu samicy tego gatunku pająka jest zielonożółty karapaks. Odnóża porośnięte długimi pojedynczymi włosami sensorycznymi, są brązowo-czarne i mają jasne pierścienie na zgięciach między udami a rzepkami. Odwłok jest natomiast brązowo-żółtawy z poprzecznymi, charakterystycznymi ciemnymi, „tygrysowatymi” pręgami. Przez środek odwłoka biegnie podłużna pręga. U samic włosy na odwłoku brązowo-pomarańczowe, tuż po wylince niemal całkowicie pomarańczowe. U dorosłych samców wzór na odwłoku traci na intensywności i staje się niemal niewidoczny przez długie, brązowo pomarańczowe włosy. Dorosłe samce są całe zielonożółte, kolor jest intensywny. Przed wylinką maturalną samce można odróżnić na podstawie spodu ciała, który po około szóstym linieniu staje się żółtawy°Cowo do zielonożółtego koloru, jaki przyjmie pająk po ostatnim linieniu. Spód dorastających samic pozostaje czarny.

Długość życia

Samice dożywają prawdopodobnie do około 15-20 lat. Samce żyją około roku po ostatniej wylince.

Występowanie i biotop

Występuje w Malezji, na Półwyspie Malajskim w stanach Kedah i Penang. Zamieszkuje lasy monsunowe na terenach nizinnych i podgórskich. Dorosłem samice zamieszkują wysoko usytuowane dziuple, bruzdy, puste pnie drzew, młode osobniki bytują bliżej ziemi. Często zasiedlają szczeliny skalne, przęsła mostów, pęknięcia w korze drzew. Dokładniejsze dane odnośnie temperatury i opadów (Penang) na wykresach poniżej.
 


Cechy szczególne i ciekawostki

Jest to gatunek bardzo szybki, agresywny i silnie jadowity i przy tym znacznej wielkości. Potrafi naprawdę zaciekle bronić swojego gniazda. Potrafi zarówno zajadle kąsać jak i niewiarygodnie szybko uciekać. Wydaje syczące dźwięki strydulując szczękoczułkami. Polecany tylko i wyłącznie doświadczonym terrarystom. Młodzieńczy dymorfizm płciowy. Nie należy się przejmować, jeśli nasz osobnik nie będzie tworzył gniazda w górnych partiach terrarium. Gniazdo w terrarium bardzo często będzie znajdowało się pod poziomem podłoża aż do znacznej wysokości – rurowate, zaczepione na różnych elementach wystroju. Pająk wplata kawałki podłoża w gniazdo.

Terrarium

Terrariumdla dorosłego osobnika powinno mieć wymiary co najmniej 30/30/40 (dł./szer./wys.) cm. Najlepszym rozwiązaniem jest terrarium otwierane z boku. Konieczna jest wentylacja w postaci pasków z nawierconej aluminiowej płytki lub pasków szkła. Druciane i plastikowe siatki nie są najlepszym rozwiązaniem, gdyż mogą zostać przegryzione.

Temperatura i wilgotność

Za dnia optymalna temperatura to 25°C. Można stosować wyższe temperatury (25-28°C) jednak nie wolno doprowadzić do przesuszenia. W nocy może spadać nawet do 20°C, różnica nie powinna wynosić jednak więcej niż 5°C. Wilgotność utrzymujemy na poziomie około 80-85%
Jeżeli chcesz dowiedzieć się czego używać do ogrzewania i oświetlania w terrarium – przeczytaj ten artykuł: Ogrzewanie i Oświetlenie.

Żywienie

Jeżeli chcesz dowiedzieć się czym karmić ptasznika przeczytaj artykuł: Żywienie.

Dymorfizm płciowy

Samice są większe i masywniejsze od samców. Dorosłe samce posiadają na nogogłaszczkach narządy kopulacyjne (tzw. bulbusy) oraz małe haki na goleniach przedniej pary odnóży. Dorosły samiec różni się ubarwieniem od samicy (patrz „Wygląd i wielkość”). Rozpoznanie płci jest możliwe już u niedorosłych osobników po szczegółach budowy płytki i szczeliny płciowej oraz od pewnego momentu po różnicy ubarwienia obu płci.
 


Różnice w budowie płytki płciowej.

Rozmnażanie

Rozmnażanie tego gatunku nie należy do najprostszych. Samica często przejawia agresje względem samca, jego konsumpcja może być traktowana jako dobry omen i zwiększenie szansy na kokon. Odwzorowanie warunków naturalnych jest najważniejszym z aspektów rozmnażania ów gatunku. Po kopulacji powinien nastąpić spadek wilgotności (pora sucha), po ok. 2 – 3 miesiącach radykalnie zwiększamy wilgotność co powinno skłonić samice do budowy kokonu. W kokonie znajduje się od 100 do nawet 200 jajeczek.
Raport rozmnożenia autorstwa laederon.

 


Kokon. Zdjęcie autorstwa Chris Allen „syndicate” z www.arachnoboards.com.


NI. Zdjęcie autorstwa Chris Allen „syndicate” z www.arachnoboards.com.


NII. Zdjęcie autorstwa Chris Allen „syndicate” z www.arachnoboards.com.


L1. Zdjęcie autorstwa Chris Allen „syndicate” z www.arachnoboards.com.

Ocena

(zobacz skalę ocen)

jad: 4
szybkość: 4
temperament: 4
trudność hodowli: 3
podatność na błędy hodowców: 3
ocena ogólna: 18
Szybki i agresywny ptasznik, polecany dla bardzo zaawansowanych hodowców.

Źródła:

Poprawki: baniol, Obli

Tekst pochodzi z arachnea.org. Więcej informacji w stopce.

Liczba wyświetleń: 15

Post Comment

Wykryto AdBlock! Wyłącz AdBlock, aby kontynuować korzystanie ze strony. Prawy górny róg przeglądarki.