Dictyna arundinacea
(Linnaeus, 1758)
Nazwa: Dictyna arundinacea
Rodzina: Dictynidae
Wygląd
Samice tego gatunku osiągają wielkości do 4mm, samce nieco mniejsze – do 3mm. W ich barwieniu dominuje wypłowiały biały kolor. Na Karapaksie nieliczne czarne, pionowe linie. Odwłok po środku na ogół czarny lub ciemnobrązowy, boki koloru białego, można też dostrzec poprzeczne pasy w tym właśnie kolorze. Odnóża brązowe, na łączeniach nieco ciemniejsze. Trudno odróżnić samca od samicy, są bardzo podobne. Trudno odróżnić go od Dictyna uncinata.
Występowanie i biotop
Pospolity i szeroko rozpowszechniony: przez całą Europe oraz Azję. Nielicznie, ale występuje także w Ameryce Północnej. Najczęściej spotykany w niewielkich oprzędach na niskiej roślinności, na łąkach w pobliżu lasów. Gatunek typowo sucholubny, bardzo rzadko spotykany na terenach wilgotnych.
Biologia
Pająk ten buduje swoje oprzędy u góry uschniętych kwiatostanów, rzadziej w trawie. Robi bardzo trwałe sieci, które w późniejszym czasie są pełne szczątków owadów. Ofiarami są właśnie drobne owady najróżniejszego rodzaju: błonkówki, muchówki, chrząszcze i inne, niekiedy całkiem spore jak na rozmiar pająka. Trwałość sieci znajduje uzasadnienie w tym, że nie jest ona pokryta lepkimi nićmi, ale specjalnymi wstęgami wytwarzanymi przez calamistrum. Kryje się w oprzędzie zamaskowanym elementami rośliny, na której się znajduje (nierzadko są to suche koszyczki kwiatowe Wrotyczu pospolitego Tanaceum vulgare) oraz resztkami zdobyczy.
Tekst pochodzi z arachnea.org. Więcej informacji w stopce.
Liczba wyświetleń: 3