Ero cambridgei
(Kulczyński, 1911)
Nazwa: Ero cambridgei
Rodzina: Mimetidae
Wygląd
Posiada na swoim odwłoku 2-4 wybrzuszenia, guzki na wierzchniej części odwłoka. Jego głowotułów i odnóża są czarne. U Ero furcata są one brązowawe. Nie są one wielkimi pająkami. Dorosła samica może się jedynie poszczycić 2,5-3,25 cm długości ciała. Samiec, jak to zwykle bywa, jest mniejszy i osiąga rozmiary 2,5-2,75 cm.
Występowanie i biotop
Obydwa gatunki możemy znaleźć w drzewach, niskiej roślinności, krzewach i na wydmach. Ero cambridgei jest pająkiem występującym bardzo często w Anglii i Walii. Jego krewniaka Ero furcata możemy znaleźć w Polsce. Zamieszkuje miejsca o średniej wilgotności. Najczęściej są to lasy. Samice widywane są całym rokiem.
Biologia
Ero cambridgei jest jednym z “pirate spiders’, czyli „pająków piratów”. Nazwę tę zawdzięcza swojemu nadzwyczajnemu zachowaniu. A mianowicie szuka on sieci innego pająka, wchodzi na nią i udaje ofiarę drgając siecią. Wzbudza to zainteresowanie właściciela sieci. Gdy zbliży się on na tyle blisko, by Ero mógł ukąsić nie krępuje się. Najczęściej miejscem ataku są odsłonięte od pancerza stawy odnóży. Były właściciel szybko zostaje sparaliżowany i staje się kolejną ofiarą. Cały rodzaj Ero odżywia się praktycznie tylko i wyłącznie pająkami.
Tekst pochodzi z arachnea.org. Więcej informacji w stopce.
Liczba wyświetleń: 3