1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
9
0

Evarcha falcata – pyrgun

Evarcha falcata, pyrgun
(Clerck, 1758)

Zdjęcia pochodzi ze strony: Arages

Nazwa: Evarcha falcata, pyrgun
Rodzina: Salticidae

Wygląd

Samce mniejsze od samic. Samce osiągają maksymalnie 5mm, samice do 7mm. Pająk jako przedstawiciel rodziny skakunowatych posiada cechy charakterystyczne takie jak: parę dużych przednich oczu, krótkie i dość grube odnóża, karapaks i odwłok podobne wielkością. Samce posiadają ciemny odwłok z jasnymi wzorami przypominającymi od góry: dwie kropki, trójkąt, dwie kreski i jedną kreskę. Ponadto mają jaśniejszy karapaks od samic i dwa ostatnie segmenty odnóży w kolorze głowotułowia. Samice mają brązowy odwłok (świeżo po wylince pomarańczowy) z czarno-biało-czarnymi paskami; oraz jasną obwódkę dookoła odwłoku. Głowotułów i odnóża są czarne z lekkim brązowawym odcieniem.
Występowanie (Biotop)
Jest to dosyć pospolity pająk naszego kraju, chociaż ze względu na ubarwienie i ekosystem rzadko spotykany. Dodatkowo występuje na prawie całej półkuli północnej. Na terenie całej Wschodniej Europy, we Wschodniej Azji (w tym w Japonii) oraz Zachodniej części Ameryki Północnej. Gatunek jednak nie jest spotykany w południowych częściach naszego globu. Na ogół żyją w lasach i w przeciwieństwie do reszty skakunowatych upatrzyły sobie bardziej zacienione miejsca.
Biologia
Jak wszystkie polskie skakunowate E. falcata nie buduje sieci łownych. Zabija swoje ofiary rzucając się na nie i wstrzykując śmiertelną dawkę neurotoksyny. Niejednokrotnie ofiara jest 2-3 razy większa od samego polującego. Gody tych pająków zaczynają się późną wiosną i mogą trwać przez całe lato[intensywnie w Czerwcu]. Podczas kopulacji samiec przekazuje kropelkę spermy za pomocą specjalnych narządów na nogogłaszczkach (zwanych bulbus/buławkami) do otworu płciowego samicy. Po kopulacji samica może użyć nasienia do zapłodnienia jaj. Około 10-20 dni (po kopulacji oczywiście). Samica starannie buduje oprzęd i kokon. Według różnych źródeł Evarcha falcata żyje od 2 do 3 lat.
Hodowla
Terrariummoże być słoik z zakrętką. W wieczku powinno się małym gwoździem porobić otwory wentylacyjne. Wentylacja będzie odpowiednia, kiedy para nie będzie się osadzać w dużych ilościach na ściankach. Na dno należy nasypać ziemię kwiatową. Nierozłącznym elementem terrarium jest roślinka, na której pająk będzie spędzał dużą ilość czasu i zbuduje w niej oprzęd. Terrariumnależy utrzymywać w temperaturze 19-26’C. Wilgotność to sprawa podlania roślinki.
Tekst pochodzi z arachnea.org. Więcej informacji w stopce.

Liczba wyświetleń: 9

Post Comment

Wykryto AdBlock! Wyłącz AdBlock, aby kontynuować korzystanie ze strony. Prawy górny róg przeglądarki.