Haplopelma minax
(Thorell, 1897)
Dorosła samica. Zdjęcie autorstwa Martina Hubera. Photo is copyrighted to The British Tarantula Society.
Podrostek H. minax. Zdjęcia autorstwa Robaka.
Nazewnictwo
Nazwa łacińska: Haplopelma minax
Nazwa angielska: Thailand Black Tarantula i Lesser Thailand black bird eating spider
Wygląd
Dorastają do około 6-7 cm samego ciała, z rozpostartymi odnóżami osiągają rozmiary około 15 cm. Samce smuklejsze od samic. Ubarwienie samic tego gatunku ma swój urok. Jest ona całkowicie czarna. Posiada niewielkie rozjaśnienia widoczne jako paski na nogach oraz dookoła karapaksu. Samce są ciemnobrązowe z jaśniejszym karapaksem, paskami na odwłoku oraz czarnymi udami.
Długość życia
Długość życia samicy można szacować na 15 lat. Samce umierają rok/dwa po ostatniej wylince.
Występowanie i biotop
Zamieszkuje lasy tropikalne Malezji, Laos, Birmy, Wietnamu oraz Tajlandii.
Terrarium
Terrariumdla osobników podziemnych powinno mieć wymiary 7/20/25 cm(szer./dł./wys.) dla małych gatunków 10/25/35 cm dla średnich i 15/25/35 cm dla największych. U góry umieszczona powinna być kratka wentylacyjna będąca jednocześnie otwarciem terrarium. Kratka odpływowa powinna się znajdować na jednej z wąskich ścianek na wysokości 1- 2 cm o podstawy, szerokość tej kratki powinna wynosić ok. 1 cm. Jest to typ terrarium polecany i opublikowany przez światowa sławę w dziedzinie azjatyckich gatunków podziemnych pana Volkera von Wirtha. Ten system budowy zapewnia pająkowi maksymalnie zbliżone do naturalnych warunki jednocześnie nie utrudniając nam obserwacji, terraria takie nie zajmują także dużo miejsca. Ptasznik kopie swoja norą pomiędzy ściankami dzięki temu widzimy go w tunelu a duża warstwa podłoża daje mu poczucie bezpieczeństwa i komfort. Podłoże dla podziemnych gatunków powinno być stabilne i dobrze chłonąć wodę, ogólnie bardziej spełniają te warunki podłoża próchnicze niż mineralne gdyż mają bardziej lepką konsystencje i lepiej adsorbują wodę. Dlatego polecam torf lub włókno kokosowe, mieszanką torfu z gliną, można też dodać wermikulit, mieszamy go z całością podłoża lub wsypujemy przy ściance w warstwach na przemian z torfem, daje to ciekawy efekt wizualny. Po okresie suchym / zimowym terrarium wkładamy do miednicy z woda w celu nasiąknięcia (na kilka godzin) potem kolejne kilka godzin czekamy aż woda odcieknie kratką ściekowa. Zastępstwem dla szklanych terrariów mogą być plastikowe pojemniki na żywność, które można dostać w wielu rozmiarach. Ostatecznie możemy trzymać pająka w standardowym terrarium, 30/30/30 cm ale wtedy musimy zapewnić co najmniej 20 cm podłoża, co w takim terrarium jest niepraktyczne i nieestetyczne.
Plastikowe „haplotanki” – tanie i dobre zastępstwo dla szklanych terrariów. Zdjęcie autorstwa Chris Allen „syndicate” z www.arachnoboards.com.
Temperatura i wilgotność
Wilgotność, jak u wszystkich przedstawicieli rodzaju Haplopelma, powinna wynosić 75%, natomiast temperatura powietrza około 25-26°C. Krótkie zmiany nie wpłyną jednak negatywnie na hodowanego ptasznika.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się czego używać do ogrzewania i oświetlania w terrarium – przeczytaj ten artykuł: Ogrzewanie i Oświetlenie.
Żywienie
Jeżeli chcesz dowiedzieć się czym karmić ptasznika przeczytaj artykuł: Żywienie.
Dymorfizm płciowy
Samica mocniej zbudowana od samca. Samiec ma haki na pierwszej parze odnóży i narządy kopulacyjne na nogogłaszczkach (tzw. bulbusy). U niedojrzałych osobników ubarwienie podobne, lecz można zauważyć różnice: mniejsze nasycenie barw u samców. Rozpoznanie płci jest możliwe już u niedorosłych osobników po szczegółach budowy płytki i szczeliny płciowej.
Rozmnażanie
Dosyć trudne. Przy osobnikach pochodzących z odłowu ważne jest naśladowanie przebiegu pór roku w ich środowisku naturalnym. Samica najczęściej nie jest agresywna w stosunku do samca, oba pająki często żyją zgodnie przez pewien czas we wspólnym terrarium. Kokon powstaje po 3-4 miesiącach od kopulacji i zawiera mało bo około 40-80 dużych jaj. Kilkuletnie samice składają kokony w których może znajdować się nawet 300 jajeczek. Po 6-7 tygodniach wylęgają się nimfy które mają około 1 cm.
Uwagi
Haplopelma minax to szybki i agresywny ptasznik. Tworzy całe sieci podziemnych tuneli zakończonych komorą. Pająk prowadzi typowo nocny tryb życia. Posiada zdolność strydulacji.
Ocena
jad: 4
szybkość: 3
temperament: 4
trudność hodowli: 3
podatność na błędy hodowców: 2
ocena ogólna: 16
Polecany dla zaawansowanych hodowców.
Źródła:
- Poecilotheria, www.poecilotheria.com
- Norman I. Platnick – The World Spider Catalog
- Arachnoboards, www.arachnoboards.com
- doświadczenia własne
Tekst pochodzi z arachnea.org. Więcej informacji w stopce.
Liczba wyświetleń: 9