Lasiodora difficilis
(Mello-Leitao, 1921)
Nazewnictwo
Nazwa łacińska: Lasiodora difficilis
Nazwa angielska: Brazilian Fire Red
Wygląd
Dorosłe samice tego gatunku mierzą około 8-9 cm ciała, a z rozpostartymi odnóżami 18-20 cm. Karapaks jest czarny. Gdzieniegdzie można zauważyć rozjaśnienia. Odwłok również czarny, gęsto pokryty rudo-bordowymi włoskami parzącymi. Odnóża, tak, jak pozostałe części pająka, koloru głębokiej czerni, porośnięte z rzadka szarymi włoskami. Na odnóżach można zauważyć białe równoległe pasy.
Długość życia
Samice tego gatunku dożywają nawet do 20 lat, samce natomiast giną 2-3 lata po ostatniej wylince.
Występowanie i biotop
W naturze można go spotkać w Brazylii na sawannach z suchą formacją leśną (tzw. catinga) w wykopanych przez siebie norkach.
Cechy szczególne i ciekawostki
Ptasznik nie sprawiający wiele problemów w hodowli, jednak bywa często agresywny. Dorasta do dość pokaźnych rozmiarów. Wyczesuje włoski parzące z odwłoka.
Terrarium
Terrariumdla dorosłego osobnika powinno mieć wymiary około 30/35/30(dł./szer./wys.) cm . Może być otwierane z przodu lub góry. Konieczna jest wentylacja w postaci pasków z nawierconej aluminiowej płytki. Druciane i plastikowe siatki nie są najlepszym rozwiązaniem, gdyż mogą zostać przegryzione.
Młode osobniki trzymamy w pudełkach po kliszy lub pojemnikach na mocz. Wraz ze wzrostem przekładamy je do coraz większych „terrariów”. Hodowcy stosują z powodzeniem pudełka po sałatkach, czekoladkach, wacikach do uszu, pojemniki na żywność różnych rozmiarów itp. Popularne są także faunaboxy różnych rozmiarów, które dość tanio można dostać w sklepach zoologicznych.
Terrariumpowinno być ustawione z dala od kaloryfera, głośników, wszelkich sprzętów powodujących drgania, w miejscu spokojnym, gdzie nie będzie narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, strącenie z półki lub potłuczenie.
Jako podłoża używamy kwaśnego torfu, włókna kokosowego lub ich mieszanki, grubość podłoża powinna wynosić ok. 8- 10 cm, co umożliwia pająkowi kopanie i zapewnia utrzymanie odpowiedniej wilgotności. Powinniśmy zapewnić pająkowi kryjówką, którą można zrobić z łupiny kokosa lub ceramicznej doniczki. Tylną ścianę terrarium możemy wykonać z korka, kory, słomianki lub zaprawy tynkarskiej bądź styropianu pomalowanych farbą wszystko zależy od naszych zdolności i pomysłowości. Jako wystrój wykorzystujemy korzenie, kawałki kory, łupiny orzecha kokosowego wszystko najlepiej odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią nietoksycznym lakierem bezbarwnym. Terrariummożemy obsadzić żywymi roślinami, ale najczęściej zostają one zniszczone przez mieszkańca, najlepiej spisują się sztuczne rośliny.
Temperatura i wilgotność
Temperatura w przedziale 24-27°C z nocnym spadkiem do ok 22°C, wilgotność powinna wynosić około 70 – 80%
Jeżeli chcesz dowiedzieć się czego używać do ogrzewania i oświetlania w terrarium – przeczytaj ten artykuł: Ogrzewanie i Oświetlenie.
Żywienie
Jeżeli chcesz dowiedzieć się czym karmić ptasznika przeczytaj artykuł: Żywienie.
Dymorfizm płciowy
Samica mocniej zbudowana od samca i o szerszej rozpiętości odnóży. Samiec ma haki na goleniach pierwszej pary odnóży i narządy kopulacyjne na nogogłaszczkach (tzw. bulbusy). Ubarwienie obu płci zbliżone. Rozpoznanie płci jest możliwe już u niedorosłych osobników po szczegółach budowy płytki i szczeliny płciowej.
Rozmnażanie
Dość proste. Dorosła para kopuluje łatwo. Często zdarza się, że samica jest agresywna w stosunku do samca, więc należy umożliwić mu szybką ucieczkę. Samica po 2-3 miesiącach składa kokon, z którego po niecałym miesiącu wylęga się od 500 do 2000 nimf. Nimfy stają się samodzielnymi pająkami po kolejnych kilku tygodniach.
Ocena
jad: 1
szybkość: 1
temperament: 3
trudność hodowli: 2
podatność na błędy hodowców: 1
ocena ogólna: 8
Polecany dla początkujących hodowców.
Źródła:
- http://www.arachnoboards.com/ab/
- Norman I. Platnick – The World Spider Catalog
- własne
Tekst pochodzi z arachnea.org. Więcej informacji w stopce.
Liczba wyświetleń: 9