1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
6
0

Loxosceles reclusa powodem nagłej hemolitycznej anemii

Loxosceles reclusa powodem nagłej hemolitycznej anemii

Loxoscelus reclusa może być powodem nagłej anemii hemolitycznej. Wiosną wielu ludzi przebywa poza swoim domostwem, na dworze. Ci z nich, którzy zamieszkują tereny, na których wtystępuje Loxosceles reclusa, zwany również brown reclusa spider, powinni być ostrożni.

Najnowsze badania z St. Jude children’s hospital dowiodły, że u pacjentów z nagłą anemią, przynajmniej w tych przypadkach, w których nie widać jasnej przyczyny, Loxoscelus reclusa powinien zostać wzięty pod uwagę przy diagnozie, przynajmniej w tych częściach kraju, gdzie pająk ten występuje dość powszechnie. Hematolodzy z St. Jude donoszą o 6 przypadkach nagłej anemii u całkiem zdrowych ludzi, która została połączona ze zniszczeniem czerwonych krwinek i zwana jest anemią hemolityczną. Anemia hemolityczna mogła zostać spowodowana ukąszeniem Loxosceles reclusa. Całą szóstka pacjentów powróciła do zdrowia, lecz czterech pacjentów potrzebowało transfuzji krwi, a trójka spędziła sporo czasu na oddziale intensywnej opieki. Jedynie trójka z sześciu pacjentów zgłosiła ukąszenie pająka, a u pozostałej trójki ślady po ukąszeniach zostały odnalezione dopiero po dokładnym obejrzeniu ciała pacjenta. Hematolodzy twierdzą, że ugryzienie tego pająka jest często bezbolesne i często nie jesteśmy go świadomi.

Pomimo, że większość ludzi ukąszonych przez Loxoscelus reclusa nie szuka pomocy medycznej, naukowcy dowiedli, że jad tych pająków pociąga za sobą szeroką reakcję u 30% dzieci, które zostały ukąszone. Jednakże nie znany jest dokładny mechanizm działania jadu tego pająka, a najbardziej powszechną reakcją jest anemia hemolityczna. Do mniej powszechnych reakcji na jad tego pająka należy niewydolność nerek praz problemy z krzepliwością krwi.

Dzieci wydają się być bardziej podatne na komplikacje po ukąszeniu, najbardziej na anemię. W niewielu przypadkach naukowcy podają ukąszenie Loxosteluc reclusa jako przyczynę niewydolności organów oraz śmierć. Określenie przyczyny ostrej anemii jest bardzo ważne by móc zapewnić odpowiednie leczenie. Np. steroidy mogą zastać użyte w leczeniu niektórych typów anemii, jednak nie sprawdzą się w leczeniu anemii spowodowanej ukąszeniem pająka.

Większość amerykanów nie powinna się obawiać tego pająka, który posiada wzór w kształcie skrzypiec na odwłoku i preferuje ciche życie w pniach suchych drzew, pod kamieniami czy w kątach schowków. Pająki te są odnajdywane w środkowej oraz południowej części USA i są problemem regionalnym. Zazwyczaj ukąszenie tego pająka nie powoduje anemii, a taka diagnoza powinna być brana pod uwagę jedynie u pacjenta z nagła anemią, bez wyjaśnionej przyczyny, który mieszka na terenach zamieszkiwanych przez Loxosceles reclusa.

Lin do oryginału: http://www.sciencedaily.com/releases…0226211648

Opracowano przez nicco puccini

 

Tekst pochodzi z arachnea.org. Więcej informacji w stopce.

Liczba wyświetleń: 6

Post Comment

Wykryto AdBlock! Wyłącz AdBlock, aby kontynuować korzystanie ze strony. Prawy górny róg przeglądarki.