1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
4
0

Marpissa radiata – rozciągnik natrzcinny

Marpissa radiata – rozciągnik natrzcinny
(Grube, 1859)

Zdjęcie pochodzi ze strony: Arages

Nazwa: Marpissa radiata, rozciągnik natrzcinny
Rodzina: Salticidae

Wygląd

Pająki te mają długość około 11mm. Samice: karapaks srebrzysty z czarnym wzorem i pomarańczowymi otoczkami wokół oczu. Odwłok beżowy z dwoma ciemnobrązowymi pasami i jednym żółtawym biegnącymi wzdłuż odwłoka.
Samce: kolor w odcieniach złotego, czasem wpadający w złocisto-rumowe kolory, często mocniejsze -brązowe z pomarańczowym paskiem na odwłoku (również biegnącym wzdłuż).

Występowanie i biotop

M. radiata możemy spotkać w prawie całej Europie (wyłączając Hiszpanię, Grecję, Włochy i północ Półwyspu Skandynawskiego); W Azji (Pogórze Kazachskie, Nizina nadkaspijska, Sajany). Spotykany głównie na terenach podmokłych, torfowiskach, wilgotnych łąkach i w roślinności rzecznej i jeziornej.
Biologia
Jak wszystkie skakunowate M. radiata nigdy nie buduje sieci łownych. Zabija swoje ofiary rzucając się na nie i wstrzykując śmiertelną dawkę neurotoksyny. Niejednokrotnie ofiara jest 2-3 razy większa od samego polującego. Gody tych pająków zaczynają się późną wioną i mogą trwać przez całe lato [intensywnie w Czerwcu].
Podczas kopulacji samiec przekazuje kropelkę spermy za pomocą specjalnych narządów na nogogłaszczkach (zwanych bulbus/buławkami) do otworu płciowego samicy. Po kopulacji samica może użyć nasienia do zapłodnienia jaj. Samica składa jaja w korze drzew, lub pod kamieniami. Jajeczka są pilnie strzeżone przez samicę.
Hodowla
Terrariummoże być słoik z zakrętką. W wieczku powinno się małym gwoździem porobić otwory wentylacyjne. Wentylacja będzie odpowiednia, kiedy para nie będzie się osadzała w dużych ilościach na ściankach. Na dno należy nasypać ziemię kwiatową. Nierozłącznym elementem terrarium jest roślinka, na której pająk będzie spędzał dużą ilość czasu i zbuduje w niej oprzęd. Terrariumnależy utrzymywać w temperaturze 19-26°C. Wilgotność to sprawa podlania roślinki.
Tekst pochodzi z arachnea.org. Więcej informacji w stopce.

Liczba wyświetleń: 4

Post Comment

Wykryto AdBlock! Wyłącz AdBlock, aby kontynuować korzystanie ze strony. Prawy górny róg przeglądarki.