Łac. Galleria mellonella
PL. Barciak większy
ENG. Wax Moth
DE. Wachsmotte
Systematyka:
Gromada: Insecta
Rząd: Lepidoptera
Rodzina: Pyralidae
Gatunek: Galleria mellonella
Motyl z rodziny omarnicowatych. Gatunek kosmopolityczny – występowanie silnie skorelowane z występowaniem pszczoły miodnej. Szkodnik w pasiekach. W terrarystyce jego larwy są wykorzystywane jako pokarm. Czasami stosowany jako przynęta wędkarska (tzw. felek).
Wygląd:
Motyl: 12 – 20 mm długości, rozpiętość skrzydeł około 30 mm. Owad o szarym lub szaro-brunatnym ubarwieniu.
Larwy: gąsienica, ciało wyraźnie segmentowane, koloru białego do białobrązowego. długośc do 25 mm. Aparat gębowy typu gryzącego. W przewodzie pokarmowym gąsienic występują bakterie, pozwalające im trawić wosk pszczeli.
Barciaki są świetnym pokarmem dla wiekszości zwierząt terraryjnych. Zawieraja wiele cennych substancjii odżywczych wystepujących w wosku pszczelim. Do karmienia nadają się zarówno larwy jak i motyle. Mają krótki cykl rowoju, pozwalając szybko uzyskać własną hodowlę karmówki.
Hodowla:
Do hodowli wykorzystujemy plastikowy pojemnik szczelnie przykryty. W pokrywie umieszczamy drobną metalową siatke, która zapobiega ucieczce larw i imago, oraz zapewnia odpowiednią wentylacje i odprowadzenie ciepła jakie powstaje w czasie hodowli. W pojemniku umieszczamy plastry wosku pszczelego, na których występują jaja lub larwy barciaka. Można je zdobyć w prawie każdej pasiece. w miare zjadania uzupełniamy pokarm.
Gdy w hodowli pojawią się motyle,w pojemniku należy umieścić gabke nawilżoną wodą, która służy imago do picia.
Cykl życiowy:
Samica barciaka składa jednorazowo około 1500 jaj. Po 4-6 dniach wylęgają się pierwsze larwy. Przez okres 30-40 dni intensywnie żerują na plastrach miodu, przygotowując sie do przepoczwarzenia. Po osiągnięciu ok 25 mm długości, przędą jedwabny kokon, w którym przechodzą przeobrażenie. Po kilku dniach pojawiają sie dorosłe motyle.
Liczba wyświetleń: 3