1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
6
0

Nauphotea cinerea – karaczan szary

Nauphotea cinerea
(Karaczan szary)
Jedną z najlepszych karmówek są karaczany z gatunku Nauphotea cinerea. Są to niewielkie owady. Dorosłe osobniki osiągają do 3 cm długości. Imagines są koloru szarego, z ciemniejszymi wzorkami na skrzydłach i przedpleczu. Larwy są bezskrzydłe, koloru od brązowego do czarnego.
Są to niezwykle łatwe w utrzymaniu zwierzęta, praktycznie niewymagające uwagi z naszej strony. Dla dość efektywnej hodowli wystarczy średniej wielkości akwarium o rozmiarach 35x20x30 (dł./szer./wys), w nim należy umieścić jak najwięcej wytłaczanek do jajek, celem zwiększenia powierzchni życiowej. Podłoże nie jest konieczne, a nawet niewskazane gdyż bez niego zdecydowanie łatwiej utrzymać czystość. Na kolejne warstwy wytłaczanek sypiemy trochę suchego pokarmu (płatki owsiane, płatki dla rybek, suchą psią i kocia karmę, suchy chleb), co zapobiegnie konieczności częstego dosypywania jedzenia. Nie posypujemy tylko ostatniej, wierzchniej wytłaczanki, gdyż to mogłoby doprowadzić do pojawienia sie pleśni po spryskaniu. Mimo że gatunek ten bardzo dobrze znosi dość niską wilgotność, lepiej jednak jest nawilżyć, co jakiś czas wierzchnią wytłaczankę. Zauważyłem u moich karaczanów, że bardzo chętnie tak podaną wodę spijają ze ścianek pojemnika . Raz na 4-5 dni należy podać mokry pokarm (jabłko, marchew, gruszka). Kładziemy jego kawałki na górnej wytłaczance i jeżli po 3-4 dniach nie wszystko jest zjedzone, resztki usuwamy, żeby nie pojawiła się nam pleśń.

Nauphotea cinerea są jajożyworodne. Znaczy to, że samica po zapłodnieniu wytwarza ooteke (pakiecik około 30-40 jajeczek) i inkubuje je wewnątrz swojego ciała przez około 5 tygodni, po czym następuje wyklucie się młodych. Przez pierwsze godziny matka chroni świeżo wylęgnięte larwy, dopóki nie stwardnieje im pancerzyk. Można czasami zaobserwować samicę „wietrzącą” ootekę, nie należy jej wtedy w żaden sposób stresować, ponieważ ooteka najpewniej zostanie porzucona i przepadnie wraz z nią cały lęg. Nie słyszałem żeby sztuczna inkubacja zgubionych ootek zakończyła się powodzeniem. Mnożą się bardzo szybko, co jest ich kolejnym plusem. Przy zakupieniu 30 dorosłych sztuk, po 2-3 tygodniach można się spodziewać 100 młodych larw. W ciągu swojego dorosłego, jednorocznego życia samica jest w stanie wytworzyć 6 ootek. Samce żyją podobnie długo.

Jednym z nielicznych minusów tych karaczanów jest to, że opanowały sztukę wspinania się po gładkich powierzchniach. Bardzo skuteczną ochroną przed wydobyciem się na wolność, jest wazelina. Wystarczy górne, wewnętrzne krawędzie pojemnika hodowlanego wysmarować 3-centymetrowy pasek wazeliny. To skutecznie uniemożliwi jakiekolwiek ucieczki. Karaczany te pomimo, że posiadają skrzydła, nie latają, także można śmiało trzymać je w otwartym pojemniku. Przy zapewnieniu odpowiednich warunków karaczany spokojnie siedzą między wytłaczankami, i nie przejawiają chęci do ekspansji.

Tekst pochodzi z arachnea.org. Więcej informacji w stopce.

Liczba wyświetleń: 6

Post Comment

Wykryto AdBlock! Wyłącz AdBlock, aby kontynuować korzystanie ze strony. Prawy górny róg przeglądarki.