Nesticus cellulanus, tkaniec
(Clerck, 1758)
Nazwa: Nesticus cellulanus, tkaniec
Rodzina: Nesticidae
Wygląd
Nesticus cellulanus to średniej wielkości pająk przypominający nieco niektóre pająki z rodziny Theridiidae oraz Linyphiidae. Dorosłe osobniki osiągają długość 3-6mm. 4 pary oczu ułożone w 2 poziomych rzędach. Szczęki górne są dłuższe niż szersze. Organy pedipalpów u samic posiadają specjalną wyspecjalizowaną strukturę, która z zewnątrz widoczna jest jako wgłębienie na karapaksie. Pedipalpy samca mają dobrze rozwinięty paracymbium. Pedipalpy samic zaś wykształciły pazur. 4 segment odwłoka u samic jest bez calamistrum. Odwłok samicy bez pólka przędnego (Cribellum). Otwór płciowy samicy połączony z płytką płciową. Karapaks ma wzdłuż strony grzbietowej ciemny dwukrotnie przewężany pas. Odnóża charakteryzują się 2 kolorami, ciemniejszym i jaśniejszym, umieszczonymi naprzemiennie.
Występowanie
Znaleźć go możemy w wilgotnych pomieszczeniach piwnicznych, jaskiniach i kopalniach. Jest to pająk bardzo szeroko rozpowszechniony jednakże jego populacja nigdzie nie jest liczna.
Biologia
Nesctcus cellulanus to przedstawiciel liczącej niewiele gatunków, spokrewnionej z omatnikowatymi rodziny tkańcowatych (Nesticidae) . Podobnie jak zyzuś tłuścioch buduje on nieregularne, dachowate sieci, od których ku dołowi biegną pokryte kropelkami lepkiej wydzieliny właściwe nici łowne. Tak jak samice pająków z rodziny pogońcowatych kokon z jajami mają przyczepiony do kądziołków przędnych.
Tekst pochodzi z arachnea.org. Więcej informacji w stopce.
Liczba wyświetleń: 4