Oxyopes ramosus – śpiesznik rysień
(Panzer, 1804 / Martini & Goeze, 1778)
Nazwa: Oxyopes ramosus, śpiesznik rysień
Rodzina: Oxyopidae
Wygląd
Bardzo charakterystyczny: cały pająk sprawia wrażenie cętkowanego. Dorasta do 6-10mm. Sylwetką przypomina pogońcowate. Ubarwiony biało-brązowo.
Odwłok: podłużny, łezkowaty z charakterystycznym ornamentem: poprzecznymi prążkami i rysunkiem w kształcie grotu strzały. Z profilu lekko nachylony u nasady, następnie płaski.
Głowotułów: bardzo wysklepiony, wręcz wysoki, na którym małe oczy ułożone są jedne za drugimi w czterech rzędach różnej szerokości. Wygląda to, jakby tworzyły łańcuszek okalający szczyt wypukłego wzgórka ocznego.
Odnóża: składane w charakterystyczny sposób: początkowo do tyłu, później zgięte wysunięte do przodu, czym przypominają nogi skorpionów. Na prążkowanych odnóżach występują bardzo długie i grube kolce (włoski sensoryczne). IV para dłuższa niż III para.
Występowanie i biotop
Region Palearktyczny. Na jasnych, leśnych polanach, na nasłonecznionych skrajach lasów, niskich zaroślach, na kępach wrzosu, wrzosowiskach: murawy kserotermiczne. Miejscami liczny, niełatwo go jednak odszukać ze względu na maskujące barwy.
Biologia
Poluje aktywnie. Podkrada się na niewielką odległość po czym rzuca się z niezwykłą sprawnością na ofiarę. Bardzo czuły na drgania dzięki długim włoskom sensorycznym. Samce spotyka się w maju i czerwcu, samice do sierpnia. Dedukując, okres rozrodczy przypada na pełnię wiosny, kiedy to występują dojrzałe samce. Kokony jajowe umieszczane są przy szczytach niskiej roślinności i strzeżone przez samicę. Rodzina Oxyopidae to w większości gatunki tropikalne. Wszystkie są sprawnymi, szybko biegającymi i dobrze skaczącymi myśliwymi dolnej warstwy lasów i niskich roślin.
Tekst pochodzi z arachnea.org. Więcej informacji w stopce.
Liczba wyświetleń: 7