Pardosa amentata – wałęsak zwyczajny
(Clerck, 1758)
Nazwa: Pardosa amentata, wałęsak zwyczajny
Rodzina: Lycosidae
Wygląd
Pająki z tego gatunku osiągają wielkość do 8mm. Na ogół szarawy, ciemnobrązowy, czasami prawie czarny. środek głowotułowia oraz odwłoka jest nieraz jaśniejszy, nieczęsto wydaje się być błyszczący. Odnóża prążkowane, nieznacznie jaśniejsze od całego ciała pająka. Samice mają bardziej jednolite kolory i są ciemniejsze.
Występowanie i biotop
Występują w większości otwartych środowisk, na polanach, w ogrodach (najczęściej na skalnikach), gdzie jest wilgoć i odpowiednie schronienie w postaci niewysokiej roślinności. Ogólnie pospolity w całej Europie jak i Azji. Jego występowanie zanotowano również u północnych wybrzeży Afryki. W Polsce nie jest w żaden sposób zagrożony.
Biologia
Pająk ten bardzo szybko biega, jest bardzo zwinny. Poluje za dnia na mniejsze owady. Kiedy pogoda się pogarsza szuka schronienia między liśćmi. Samice noszą swoje zielonkawe kokony przymocowane do swoich kądziołków przędnych. Można je często spotkać wygrzewające się na słońcu. Kiedy młode po około 2-3 tygodniach się wylęgną wspinają się na „grzbiet” matki i tam pozostają przez około tygodnia. Męskie osobniki są widywane na ich rytualnych tańcach godowych, kiedy to swoimi szczękoczułkami sygnalizują swoje zamiary. Tańce te bywają imponujące, całe ciało pająka rytmicznie drga, jak przy stroboskopie. Samice mogą zrobić nawet dwa kokony w ciągu jednego sezonu. Dorosłe osobniki spotykane mogą być przez całą wiosnę i lato.
Tekst pochodzi z arachnea.org. Więcej informacji w stopce.
Liczba wyświetleń: 5