1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
13
0

Poecilotheria subfusca – ptasznik

Poecilotheria subfusca
(Pocock, 1895)

Dorosła samica Poecilotheria subfusca.

Młoda samica Poecilotheria subfusca. Zdjęcie autorstwa Maikardaaion.

Nazewnictwo

Nazwa łacińska: Poecilotheria subfusca
Nazwa angielska: Ivory ornamental

Wygląd

Dorosłe samice tego gatunku mierzą około 5-6 cm ciała, a z rozpostartymi odnóżami 17 cm, samce mniejsze. Wyjątkowo barwny gatunek. Po stronie grzbietowej karapaksu wzór czarno żółty z charakterystyczną gwiazdę. Czarny odwłok z żółtym pasem folio i z jaśniejszym tygrysim wzorem. Na kończynach mnogie żółte pasy i kropki. Strona brzuszna głowotułowia czarna, odwłok szary-jasno brązowy. Kończyny prążkowane czarno biało z wyraźną przewagą czarnego. Szerokie przylgi na stopach.

Długość życia

Samice tego gatunku dożywają niekiedy 15 lat, natomiast samce giną około pół roku po ostatniej wylince.

Występowanie i biotop

Gatunek ten spotkać można na terenach Sri Lanki (Kandy, Punduloya, Peradeniya, Haragama). Zamieszkuje dziuple drzew wysokogórskich lasów deszczowych. Zamieszkuje mgliste tereny o amplitudzie temperatur dochodzącej do 20°C.
 

Okolice Kandy. Źródło: http://www.panoramio.com/photo/5748688

Terrarium

Terrariumdla dorosłego osobnika powinno mieć wymiary około 30/30/40(dł./szer./wys.) cm. Otwierana powinna być przednia szyba. Konieczna jest wentylacja np. w postaci pasków z nawierconej aluminiowej płytki. Druciane i plastikowe siatki nie są najlepszym rozwiązaniem, gdyż mogą zostać przegryzione. Młode osobniki trzymamy w pudelkach po kliszy lub pojemnikach na mocz. Wraz ze wzrostem przekładamy je do coraz większych „terrariów” – istotne żeby pojemniki te były zorientowane pionowo, czyli wysokość była większa od szerokości i długości. Hodowcy stosują z powodzeniem pudełka po sałatkach, czekoladkach, wacikach do uszu itp. Terrariumpowinno być ustawione z dala od kaloryfera, głośników, wszelkich sprzętów powodujących drgania, w miejscu spokojnym, gdzie nie będzie narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, strącenie z półki lub potłuczenie. Jako podłoża używamy kwaśnego torfu, włókna kokosowego lub ich mieszanki. Powinniśmy umieścić w terrarium jakiś konar lub korzeń. Pająki te budują gniazda z pajęczyny i wstawianie sztucznych kryjówek jest zbędne. Warto jednak tak zaaranżować wystrój terrarium by ułatwić pająkowi budowę gniazda. Bardzo istotne jest utrzymanie niskiej temperatury i wysokiej wilgotności. W środowisku naturalnym tego pająka występują częste deszcze, mgły a temperatura rzadko osiąga 25°C. Do utrzymania takich warunków w terrarium bardzo dobrze nadaje się „fogger” ultradźwiękowy produkujący zimna mgłę. Nieodzowny jest stały nadzór warunków panujących w terrarium.

Temperatura i wilgotność

Jako jeden z dwóch gatunków z rodzaju wymaga ściśle określonej temperatury. Jest gatunkiem wysokogórskim. Temperatura maksymalnie może wynosić 27°C w dzień i spadać w nocy do maksymalnie 20°C. Temperatura optymalna to 20°C w dzień oraz 12°C w nocy. W miejscu gdzie żyje ten ptasznik temperatura zimą osiąga nawet -2°C, a średnio wynosi 19°C. Przy niskich temperaturach powinna być zachowana wilgotność rzędu 80-90%. W miejscu występowania obecne są częste mgły w nocy i nad ranem.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się czego używać do ogrzewania i oświetlania w terrarium – przeczytaj ten artykuł: Ogrzewanie i Oświetlenie.

Żywienie

Jeżeli chcesz dowiedzieć się czym karmić ptasznika przeczytaj artykuł: Żywienie.

Dymorfizm płciowy

Dojrzały płciowo samiec jest mniejszy i smuklejszy od samicy, po ostatniej wylince traci większość z kontrastowych barw, nie posiada haków goleniowych. Dymorfizm płciowy jest zauważalny już około 9 wylinki – samiec jest zdecydowanie mniej kontrastowo ubarwiony. Rozpoznanie płci jest możliwe już u niedojrzałych osobników – na podstawie wylinki, lub po budowie płytki i szczeliny płciowej.

Identyfikacja

Klucz do identyfikacji Poecilotheria spp. autorstwa Tomasza Drożdżala.

Rozmnażanie

Trudne ze względu na nietypowe warunki temperaturowe i wilgotnościowe. Temperatura powinna być utrzymana w optimum dla gatunku. Bardzo istotna jest także wilgotność oraz bardzo dobrze zachowana cyrkulacja powietrza. Po wpuszczeniu samca do terrarium samicy rytuał godowy przebiega bardzo podobnie jak u innych przedstawicieli rodzaju. Samiec może przebywać z samicą aż do swojej naturalnej śmierci. Samica rzadko jest nastawiona do samca agresywnie.
 

Dopuszczanie P. subfusca. Zdjęcia autorstwa pajak_pl.

Uwagi

Pająk szybki, nie polecany na początek hodowli. Nazwa dawniej używana to Poecilotheria bara. Można trzymać w grupach. Wbrew obiegowej opinii nie jest to największy gatunek z rodzaju. Jest wyjątkowo trudny do utrzymania oraz hodowli, jednak jego wygląd mobilizuje do utrzymania wyjątkowych warunków w terrarium. Rzadki w hodowlach amatorskich. Jak wszystkie gatunki z rodzaju Poecilotheria posiada bardzo mocny jad. Gatunek znajduje się na liście CITES.

Ocena

(zobacz skalę ocen)jad: 4
szybkość: 3
temperament: 3
trudność hodowli: 4
podatność na błędy hodowców: 3
ocena ogólna: 17
Polecany dla bardzo zaawansowanych hodowców.

Źródła:

Opracowanie: Szymon Mleczko
Poprawki: baniol & Obli
Wykresy: Skrzypol

Tekst pochodzi z arachnea.org. Więcej informacji w stopce.

Liczba wyświetleń: 13

Post Comment

Wykryto AdBlock! Wyłącz AdBlock, aby kontynuować korzystanie ze strony. Prawy górny róg przeglądarki.