Projekt Cyclosternum pentalore, nagrodzony Grantem Badawczym BTS w roku 2010.
May 2010, BTS 25 (2 & 3)
W tegoroczną rocznicę, z ogromną przyjemnością chcemy pogratulować najnowszemu zwycięzcy Zagranicznego Grantu Badawczego BTS, Panu David’owi Ortiz–Villarato z Gwatemali. Grant w wysokości 500 funtów ufundowany został, aby zapewnić wsparcie finansowe dla młodych badaczy ptaszników, zwłaszcza tych mieszkających w rozwijających się krajach.
Zdjęcie 1. David Ortiz-Villarato, zdobywca Grantu.
W zeszłym roku, w ostatniej chwili przed końcem terminu październikowego, Komisja BTS otrzymała fantastyczną propozycję od Davida. Przedłożył on szczegóły projektu skoncentrowanego na ptasznikach z rodzaju Cyclosternum, z jego rodzinnego kraju – zatytułowany „Czym jest pentalore? Przegląd Cyclosternum pentalore Simon, 1888 i jego prawdziwa taksonomiczna tożsamość”. David pochodzi z Gwatemali, obecnie zaś przebywa w Urugwaju prowadząc badania na temat ptaszników Ameryki Centralnej, które są potrzebne do osiągnięcia tytułu magistra (pod świetnym nadzorem dr. Fernando Perez–Miles’a). Wcześniej, David z powodzeniem ukończył licencjat na Uniwersytecie San Carlos de Guatemala, a tematem jego pracy naukowej było: „Występowanie ptaszników na terenach półpustynnych regionu Doliny Motagua” (w południowo–wschodniej Gwatemali). Projekt ten i jego obecne cele badawcze zostały ustanowione przez Davida, ponieważ widoczny jest wyraźny brak badaczy pająków (tj. arachnologów) w Gwatemali. Bezspornie David to zdolny i zmotywowany biolog, którego pasję stanowią rodzime gatunki ptaszników.
Propozycja Davida skupiona jest na poprawie naszej świadomości o ptasznikach z rodzaju Cyclosternum z Gwatemali oraz przyległych do niej krajów. W szczególności gatunek pentaloris, który opisany został jako Crypsidromus pentaloris Simon, 1888, ale niedługo później, w roku 1897 przeniesiony został do rodzaju Hapalopus. Od tego czasu, gatunek ten umieszczany był w wielu różnych rodzajach włącznie z Pseudoschizopelma, Davus a teraz Cyclosternum. Do wyjaśnienia pozostaje ile gatunków naprawdę żyje w Gwatemali i w jaki sposób rozpoznać nowe gatunki. Świeże spojrzenie, który rodzaj jest aktualnie najbardziej odpowiedni dla danego gatunku jest również bardzo potrzebne. Ptaszniki z rodzaju Cyclosternum są często spotykane w handlu zwierzętami i wiele z nich jest eksportowanych z Gwatemali. Eksportowane są także podobnie wyglądające ptaszniki z krajów Ameryki Centralnej, ale wiele wątpliwości budzi ich prawdziwa przynależność (głównie rodzajowa). Przykładowo istnieją podobne gatunki ptaszników z Kostaryki, takie jak: Cyclosternum fasciatum i Metriopelma zebratum. Ten pozornie identyczny wygląd jest skutkiem albo bliskiego pokrewieństwa (niedawni wspólni przodkowie), albo doboru naturalnego działającego tak, aby daleko spokrewnione gatunki wyglądały podobnie (np. proces nazywany konwergencją ewolucyjną). Potencjalnie istnieją również nieopisane gatunki.
Zdjęcie 2. Przedmiot badań David’a.
David oprócz przyszłych celów związanych z charakterystyką przynależności Cyclosternum pentalore, postawił również ważne pytanie o wpływie handlu zwierzętami na ich populację. Przyznaje on, że na rynku handlowym jest to bardzo wartościowy gatunek, głównie z powodu ich piękna. Następnie, David zasugerował, że środowisko życia Cyclosternum pentalore jest bardzo osobliwe (rzadkie), co ogranicza do niskiego poziomu liczebność populacji i całkowity zakres występowania gatunku. W swojej propozycji projektu David wskazuje zagrożenia związane z nadmiernym gromadzeniem tego gatunku i z niepokojem stwierdza, że status gatunków zagrożonych byłby w tej sytuacji odpowiedni. Jest oczywistym, że naukowcy i entuzjaści potrzebują wiedzieć więcej na temat tych ptaszników, aby zapewnić wiarygodne doradztwo w zakresie najlepszego sposobu przeciwdziałania utracie najbardziej wrażliwych populacji, a nawet całkowitemu wyginięciu tych pięknych pająków. Być może handel zwierzętami powinien być regulowany w tym aspekcie; możliwe jednak, że wystarczy jeśli hobbyści uświadomią sobie potencjalne niebezpieczeństwa związane z nadmiernym kolekcjonowaniem i my, entuzjaści ptaszników, pomożemy zmniejszyć lub zatrzymać eksport odławianych gatunków. Dogłębne badania pomogą nam odpowiedzieć, co jest najlepszym rozwiązaniem, aby ochronić te wspaniałe ptaszniki. Być może bardziej intensywny rozród osobników już dostępnych wśród społeczności hodowców będzie wystarczający, aby zmniejszyć presje kolekcjonowania dzikich ptaszników z Gwatemali. Odpowiedzi na wszystkie te pytania pozostają otwarte. Jasnym jest natomiast, że potrzebne jest więcej informacji na temat gatunków z rodzaju Cyclosternum, które obecnie eksportowane są z Gwatemali. Podejrzewamy, że społeczność hodowców może również skorzystać na dodatkowych szczegółach na temat środowiska życia tych gatunków (np. odtworzenie naturalnych warunków życia pająków, które pomogą im przetrwać i rozmnażać się w niewoli). Mamy nadzieję, że projekt Davida pomoże odpowiedzieć na wiele z tych niesamowitych pytań. Dzięki subskrypcjom i darowiznom od członków BTS nasze społeczeństwo mogło przeznaczyć tak potrzebne fundusze na ten interesujący projekt.
Zdjęcie 3. David podczas „zażywania relaksu”.
Serdecznie gratulujemy David’owi tej nagrody życząc mu przy tym produktywnego czasu badań oraz mamy nadzieję, że będą one odkrywcze i wnikliwe. Czekamy, aż podzieli się on swoimi spostrzeżeniami z członkami BTS.
Podkomisja BTS do spraw Grantów Badawczych:
Dr. Stuart Longhorn, Mr. Richard Gallon, Mrs. Angela Hale.
Aby dowiedzieć się więcej na temat grantu badawczego, odwiedź naszą stronę internetową:
http://www.thebts.co.uk/bts_research_grant
Article has been written with permission from The British Tarantula Society.
All photos are copyrighted to The British Tarantula Society.
Tłumaczenie: krzychu89
Tekst pochodzi z arachnea.org. Więcej informacji w stopce.
Liczba wyświetleń: 8