Ptasznik a tarantula
Wyjaśnienie używanej terminologii
Zdarza się czasem, że pająki z rodziny Theraphosidae (ptasznikowate) są u nas niesłusznie określane mianem tarantul. Zwyczajowo określenie tarantula jest u nas jednak przypisane niektórym pająkom z rodziny Lycosidae (pogońcowate), tak jak to jest w przypadku np.: Lycosa tarantula, potocznie zwanej tarantulą włoską, lub Lycosa singoriensis, zwanej z kolei tarantulą ukraińską.
Oczywiście należą one wszystkie do wspólnego rzędu Araneae (pająki), lecz ich drogi rozchodzą się już na poziomie podrzędu. Odpowiednio dla Theraphosidae i Lycosidae są to: podrząd Mygalomorphae oraz podrząd Araneomorphae.
Uproszczone drzewo ukazujące jedynie hierarchię użytych pojęć
Określenia ptasznik w systematyce zwyczajowo używa się w odniesieniu właśnie do podrzędu Mygalomorphae. Zgodnie z tym, ptasznikiem zwykło się też nazywać pająki z rodziny Hexathelidae (do których należy np. podkopnik Atrax robustus, zwany bardzo często ptasznikiem australijskim).
Niniejsza strona poświęcona jest jednak wyłącznie rodzinie Theraphosidae, w związku z czym zastosuję pewne uproszczenie i używając słowa ptasznik będę miał na myśli jedynie ptasznikowate.
Tomasz Drożdzal
Literatura:
Tree of Life Web Project. 2006. Araneae. Spiders. Version 07 December 2006 (temporary).
http://tolweb.org/Araneae/2546 in The Tree of Life Web Project, http://tolweb.org/
Liczba wyświetleń: 6