1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (6 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
3
0

Świerszcz domowy

Łać. Acheta domesticus
Pl. Świerszcz domowy
Eng. House cricket
De. Grille

Systematyka:
Gromada: insecta
Rząd: orthoptera
Rodzina: gryllidae
Gatunek: acheta domesticus

Opis:

Owad z rodziny świerszczowatych. Gatunek kosmopolityczny – występowanie silnie skorelowane z siedliskami ludzkimi.

Wygląd:
Około 15 mm długości. Owad o szarym lub szaro-brunatnym ubarwieniu. Ciało krępe, zaopatrzone w dużą głowę. Ostania para odnóży mozno zbudowana, uożliwiająca wykonywanie skoków. Aparat gębowy typu gryzącego. Na głowie długie czułki. Odwłok wyrażnie segmentowany, zakończony parą szczecinek ( u samic dodatkowo pokładełko). U dorosłych osobników wystepują skrzydła, które u samców służą do wydawania dźwięków (narząd strydulacyjny). Najwiekszą aktywność owady wykazują po zmierzchu.

Hodowla:

Do hodowli najlepiej jest wykorzystać plastikowy pojemnik, szczelnie przykryty. W pokrywie umieszczamy drobną metalową siatke, która zapobiega ucieczce owadów, oraz zapewnia odpowiednią wentylacje dno pojemnika wykładamy papierowymi ręcznikami. Aby zwiększyć przestrzeń życiową owadom, pojmnik wypełniamy wytłaczankami od jajek, które wymieniamy średnio raz w tygodniu ( częstość skorelowana z ilością owadów).

Oswietlenie nie jest wymagane.

Ogrzewanie: świerszczom należy zapewnić temp w przedziale 25-28°c. Pozwoli to na szybszy rozwój hodowli. Niższa temp. Spowalnia tempo rozwoju. Dobrze jest zapewnić im cieplejsze miejce , lecz nie jest to konieczne.

Cykl życiowy:
Świerszcze należą do owadów przechodzących przeobrażenie niezupełne – tzn. Z jaj wylęgają się osobniki młodociane wyglądem przypominające osobniki dorosłe. Brakuje im tylko skrzydeł I pokładełka ( samice ), które powstają u nich w miare wzrostu I kolejnych, przechodzonych wylinek.

Samica składa jaja do wilgotnego podłoża, które należy im zapewnić. Najlepiej sprawdza się włókno kokosowe. Substrat można przykryć siatką aby osobniki dorosłe nie wygrzebywały wcześniej zniesionych jaj. Pojemniki z jajami najlepiej przenieśc do innego pojemnika w celu lepszej kontroli wylęgu. Młodym świerszom należy zapewnić dobrą wętylację- wilgotnośc powietrza około 40-50%. Uważamy aby nie sklaplała się woda na ściankach, gdzyż znaczna część wylęgu może się utopić. Młode karmimy pokarmem dla rybek ( dafnia suszona lub pokarm w postaci płatków). Wodę do picia zapewniamy umieszczając pojemnik z wilgotną gąbką.

Liczba wyświetleń: 3

Post Comment

Wykryto AdBlock! Wyłącz AdBlock, aby kontynuować korzystanie ze strony. Prawy górny róg przeglądarki.