Tapinauchenius violaceus
(Mello-Leiao, 1930)
Dorosła samica. Zdjęcie autorstwa Michal302.
Dorosły samiec. Zdjęcia autorstwa Obli.
Nazewnictwo
Nazwa łacińska: Tapinauchenius violaceus
Nazwa angielska: Purple Tree Spider
Wygląd
Niezbyt duży przedstawiciel rodzaju. Dorosła samica około 5cm DC, samiec około 3 – 4cm DC. Samice dojrzałość płciową osiągają dużo wcześniej, średnio przy 3 cm DC. Młode L1 mają ok 1-1,5 cm długości z rozstawem odnóży. Jednolicie ubarwiony, w kolorze ciemnego fioletu, z niebieskim połyskiem przy jasnym oświetleniu. Długie i gęste włosy na odnóżach koloru rudego/rdzawego. Samice po wylince są intensywnie granatowe, z czasem kolor jest bardziej stonowany, aby po kolejnej wylince znowu być intensywnym. Dorosłe samce nie mają ani fioletowego, ani granatowego ubarwienia – w całości są zielonkawo-beżowe, z lekkim różowym połyskiem.
Długość życia
Samice dożywają kilku lat (długość ich życia może być uzależniona od ilości wyprodukowanych kokonów). Dorosłe samce żyją około pół roku po ostatniej wylince.
Występowanie i biotop
Miejscem występowania w naturze są lasy tropikalne Gujany Francuskiej i Brazylii. Typowy wilgotny klimat równikowy ze średnią roczną sumą opadów dla Gujany Francuskiej, powyżej 3000 mm. Charakteryzujący się całorocznymi opadami. Elementem podwyższającym wilgotny i gorący klimat jest Prąd Południoworównikowy. Klimat cechuje się także wysokimi temperaturami dobowymi jak i rocznymi z niewielkimi spadkami nocnymi. Temperatury w zakresie 24°Ce w najzimniejszych miesiącach do 28 w najcieplejszych. Cały rok panuje wysoka wilgotność powyżej 80%.
Informacje, uwagi, cechy szczególne
.
Starszą nazwą tego gatunku, obowiązującą do 2008 roku była Tapinauchenius purpureus. Cały rodzaj przez wielu terrarystów uważany jest za najszybszych przedstawicieli wśród ptaszników. Pająki bardzo szybkie i skoczne. Swoją nerwowość i szybkość demonstrują zazwyczaj w ucieczce do gniazda jeśli mają taką możliwość.
Z racji klimatu w jakim żyje, gatunek dość wrażliwy szczególnie za młodu, na wysokie wahania temperatur i wilgotności. Jak większość gatunków „nadrzewnych” T. violaceus chętnie poluje na ruchliwy pokarm jak i latający.
Samica T. violaceus ze zdobyczą. Zdjęcie autorstwa Gregorianr
Terrarium
Terrariumo orientacji pionowej. Wystarczającym będzie o wymiarach 20x20x30cm.
Terrariumdla Tapinauchenius autorstwa Morph’a.
Temperatura i wilgotność
Wilgotność powinna wynosić około 70%-80%. Temperatura powinna mieścić się w przedziale 25-27°C, nocą może spadać do około 23°C.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się czego używać do ogrzewania i oświetlania w terrarium – przeczytaj ten artykuł: Ogrzewanie i Oświetlenie.
Żywienie
Jeżeli chcesz dowiedzieć się czym karmić ptasznika przeczytaj artykuł: Żywienie.
Dymorfizm płciowy
Możliwe do rozpoznania już u podrośniętych osobników po budowie płytki płciowej lub z wylinki. Samce szybko osiągają dojrzałość płciowo. Zazwyczaj po około roku.
Różnice w budowie płytki płciowej T. violaceus.
Rozmnażanie
Młode samice, wielkości nawet 2,5-3 cm długości ciała bardzo często wytwarzają tzw. „próbne kokony”. Są one tworzone bez udziału samca i są niezapłodnione, zatem polecamy nie odbierać ich samicom, a zostawić do czasu konsumpcji. Sam fakt wytworzenia takiego kokonu świadczy o osiągnięciu przez samice dojrzałości płciowej. W przypadku tego gatunku następuje to naprawdę bardzo wcześnie. Pająki zazwyczaj chętnie kopulują, a kokon składany jest zazwyczaj 2 do 5 miesięcy po kopulacji. Po kolejnych 1,5 – 2 miesiącach wychodzą z kokonu L1. Liczba jaj z kokonie sięga nawet ponad 200 sztuk.
Raport rozmnożenia autorstwa PeO.
Kopulacja.
Samica z kokonem.
NII po otwarciu kokonu.
NII i L1. Zdjęcia autorstwa Michal302.
Ocena
jad: 1
szybkość: 3
temperament: 3
trudność hodowli: 2
podatność na błędy hodowców: 3
ocena ogólna: 12
Źródła:
- QUINTUS, Q. 2007. Tapinauchenius purpureus Schmidt, 1995 — Versuche und Beobachtungen. ARACHNE 12(5): 4-10.
- Norman I. Platnick – The World Spider Catalog
- www.arachnoboards.com
- doświadczenia własne
Polecany dla średnio doświadczonych hodowców.
Tekst pochodzi z arachnea.org. Więcej informacji w stopce.
Liczba wyświetleń: 4