1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
1
0

Tetragnathidae

Rodzina Tetragnathidae

Rodzina ta jest najprawdopodobniej spokrewniona z Araneidae, ponieważ podobnie jak i ona tworzy okrągłe pajęczyny. Przedstawicieli tej rodziny często można odnaleźć w trawiastych, wilgotnych i bagnistych habitatach. Pająki te mają długi głowotułów, a ich odwłok posiada metaliczny połysk. Budują okrągłe sieci z otwartym centrum tak jak Metidae. Gdy pająk nie jest na sieci to znaczy, że wypoczywa na gałęzi lub na źdźble trawy. Gdy pająk jest zaniepokojony zazwyczaj zeskakuje na ziemię.

Większość z nich ma bardzo wydłużony głowotułów, z bardzo cienkimi, długimi nogami. Cheliciery są w stosunku do reszty ciała bardzo duże, szczególnie u samców. Układ chelicier i palpów sprawia, iż pająk wygląda jakby posiadał cztery kły. Podczas kopulacji samica łapie swoimi chelicerami, chelicery samca. Rozmiar tych pająków waha się od 10 do 20mm.

Dwadzieścia gatunków z 1000 na świecie można znaleźć w rodzinie Tetragnatha (z łac. „Cztero szczękowe”) Tetragnatha demissa jest powszechnie występującym pająkiem w zachodniej Australii. Samiec ma 10-12 mm, a samica 12-14. Pająk buduje sieć na wysokości 1- 1,5m ponad trawą I niską roślinnością. Samica tworzy biały kokon o średnicy 5-6mm, który zawiera 50-60 jaj.

Około 50 gatunków z tej rodziny mieszka w Europie, a 11 z nich opisano w Europie północno-zachodniej. Dzielą się na dwa rodzaje. Pojawiły się prawdopodobnie z linii ewolucyjnej Araenidea, gdyż tak jak one budują koliste sieci. Członków tej rodziny odnajdziemy często na wilgotnych, bagnistych terenach. Pająki te posiadają długie, cienkie ciało, a ich odwłok ma metaliczny połysk. Budują pajęczynę z wolnym centrum tak jak Metidae. Metidae zostały nawet umieszczone ostatnio w tej rodzinie.

Rodzaj Pachygnatha 10 gatunków z tego rodzaju żyje w Europie. W dzień można je znaleźć na ziemi, w nocy przenoszą się ku górze, na roślinność. Ten rodzaj nie tworzy sieci.

Pachygnatha clercki

Pachygnatha clercki samiec

Pachygnatha clercki samica Pachygnatha clercki samiec

Pachygnatha degeeri

Pachygnatha degeeri Pachygnatha degeeri

Rodzaj Tetragnatha
8 gatunków występuje w Europie północno-zachodniej. Tworzą sieci z otwartym środkiem, tak jak Metidae. Gdy pająk nie znajduje się na sieci, wypoczywa rozciągnięty na trzcinach lub w trawie. Zaniepokojony zeskakuje na ziemię.
Większość z nich to wydłużone pająki, z bardzo cienkimi, długimi nogami. Cheliciery są dużego rozmiaru, szczególnie u samców. Razem z nogogłaszczkami sprawiają wrażenie posiadania 4 kłów. Występują w rozmiarze 5 i 15mm. Ich pajęczyna nie posiada dużej ilości promieniście rozchodzących się nici.
Podczas kopulacji cheliciery samicy są blokowane przez cheliciery samca (niebieska strzałka), a on deponuje nasienie nogogłaszczkami do jej szpary płciowej (czerwona strzałka).

 

Tetragnatha extensa Tetragnatha montana parowanie.
Tetragnatha extensa samica Tetragnatha extensa samica Tetragnatha extensa samica

Tetragnatha montana
 samiec

Tetragnatha montana

Tetragnatha montana

Tetragnatha montana samica Tetragnatha montana samiec Tetragnatha montana samica
Tetragnatha montana samica Tetragnatha montana samica Tetragnatha montana samica

Tetragnatha obtusa

Tetragnatha sp.

Tetragnatha obtusa Tetragnatha sp.

Materiał przetłumaczył Przemysław Ł., poprawek dokonał Paweł I.. Oryginał znajduje się na stronie Ed’a Nieuwenhuys

Liczba wyświetleń: 1

Post Comment

Wykryto AdBlock! Wyłącz AdBlock, aby kontynuować korzystanie ze strony. Prawy górny róg przeglądarki.