1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
8
0

Thanatus formicinus – śmiertek mrówczyn

Thanatus formicinus – śmiertek mrówczyn
(Clerck, 1758)

Nazwa: Thanatus formicinus, śmiertek mrówczyn
Rodzina: Philodromidae

Wygląd

Wielkość samicy od 8 do 12mm, samca od 6 do 7mm. Charakterystyczne dla rodziny spłaszczone ciało, wydłużony odwłok, szeroki głowotułów i podłużny odwłok, układ odnóży. Odwłok: podłużny, płaski lecz zwężający się ku tyłowi, biało-szary z wyraźną, czarną plamę w kształcie ostrza dzidy biegnącą wzdłuż. Po obu stronach plamy szereg malutkich, ciemnych kropek. Za czarną plamą znajdują się dwie brązowawe smugi. Głowotułów: dość szeroki ale płaski, z wyraźnymi podłużnymi białymi liniami. Wzgórek oczny słabo wysklepiony, jednak wyraźnie wysunięty.
Odnóża: szarobiałe, nieprzeświecające, ułożone w charakterystyczny dla rodziny sposób (patrz załącznik). Długie.
Wyraźny, głęboko czarny ornament na odwłoku pająka wyraźnie kontrastuje z jasnym owłosieniem, przez co jeśli nie nazwać go ładnie ubarwionym, to chociaż ciekawie.

Występowanie i biotop

Region Holarktyczny (Palearktyczny i Nearktyczny: Północna część Ameryki Płn., Europa Środkowa i Północna, Syberia).W Polsce występuje na terenie całego kraju, przeważnie na silnie nasłonecznionych, trawiastych (zarówno suchych jak i wilgotnych) łąkach, murawach kserotermicznych i nieużytkach. Bywa liczny, jednak nigdzie nie jest pospolity.
Biologia
Występuje od wczesnej wiosny do późnego lata. Jest to typowo naziemny pająk, który odznacza się dziennym trybem życia i poluje aktywnie wśród traw. Jego ofiarami, co sugeruje też nazwa, padają niekiedy mrówki, zwłaszcza wczesną wiosną, kiedy mało jest owadów spełniających rolę odpowiedniego dla śmiertków pokarmu. Wtedy to mrówki występują obficie, a obok ich mrowisk ziemnych czatują śmiertki. Ze względu na jasne ubarwienie z ciemną plamą, Thanatus spp. świetnie maskują się wśród spalonych słońcem lub suchych po zimie traw. Sezon godowy przypada na wiosnę i wczesne lato, kiedy to spotyka się dorosłe samce.
Tekst pochodzi z arachnea.org. Więcej informacji w stopce.

Liczba wyświetleń: 8

Post Comment

Wykryto AdBlock! Wyłącz AdBlock, aby kontynuować korzystanie ze strony. Prawy górny róg przeglądarki.