Ostatnio obserwuję coraz większe zainteresowanie ptasznikami, niestety nie idzie wraz z nim w parze szerzenie wiedzy na temat ich hodowli, przez co wiele jest trzymanych w nieodpowiednich warunkach. Część z nich zapewne nie żyje długo ani szczęśliwie. Dlatego też chcę w tym dziale opisać w jaki sposób je hodować.
Chciałbym zaznaczyć, iż pomimo że większość osób po prostu 'trzyma’ jednego lub kilka pająków, nie zamierzając ich hodować (czyli w moim rozumieniu doprowadzać do rozmnożenia), dla uproszczenia oba te sposoby opieki nad nimi nazywam w tym dziale tak samo – hodowlą. Informacje o rozmnażaniu będą w rozdziale Rozmnażanie.
Bardzo częstym błędem jaki popełniają osoby kupujące zwierzęta jest kupowanie na zasadzie impulsu, bez rozważenia czy są w stanie zapewnić zwierzęciu odpowiednie warunki, czy nawet rozważenia jak wpłynie na ich życie jego posiadanie. Rezultat to tysiące zwierząt, poczynając od psów i kotów, poprzez inne zwierzęta, w tym ptaszniki, wiodących nieszczęśliwe życie lub ginących z powodu złej opieki czy wręcz jej braku!
Zanim kupisz pająka, a nawet zdecydujesz się na jego kupno, powinieneś zdobyć na jego temat tak dużo wiedzy jak to tylko jest możliwe. Zdobądź i przestudiuj książki na temat ptaszników. Zapoznaj się z zawartością dobrych stron w Internecie. Jeśli to możliwe, nawiąż kontakt z innym, bardziej doświadczonym hodowcą. Postaraj się z nim spotkać w celu uzyskania pewnych informacji, lecz nie marnuj jego czasu, przed spotkaniem poczytaj trochę i nie pytaj o podstawowe sprawy, o których jest napisane niemal wszędzie.
Jeśli zapewnisz pająkom odpowiednie warunki i troskliwą opiekę, będziesz je mieć przez wiele lat, nawet 25! (Długość życia zależna jest przede wszystkim od gatunku i płci, lecz to od warunków hodowlanych, a tym samym od hodowcy, zależy czy długość ta nie będzie drastycznie skrócona!)
Ptasznik czy tarantula?
Najczęściej spotykanym polskim określeniem pająków z rodziny Theraphosidae jest nazwa 'ptasznik’. Można jednak się spotkać także z nazwą 'tarantula’. Ta druga nazwa jest także poprawna i używana głównie w krajach anglojęzycznych, jednak warto wiedzieć że tak naprawdę odnosi się nie tylko do ptaszników.
Nazwa 'tarantula’ wywodzi się od miasta Taranto leżącego w północnych Włoszech. W XV wieku w tamtych okolicach występowała dziwna choroba (Tarantism), która według wierzeń była śmiertelna a spowodowana ukąszeniem dużych pająków. Najprawdopodobniej chodzi o pająki należące do rodziny Lycosidae, możliwe że Lycosa tarantula (Linnaeus, 1758), lecz to nie jest potwierdzone. Jedynym sposobem na ozdrowienie z tej choroby był taniec Tarantella. Taniec ten polegał na szybkim wirowaniu dookoła swojej osi i w ten sposób wprowadzaniu się w trans. Istnieją podejrzenia, iż była to jedynie 'przykrywka’ aby móc szaleńczo tańczyć, co w Średniowieczu spotykało się z dezaprobatą ze strony władz kościelnych, przez co było zakazane… [Więc i pająki były sprzymierzeńcami w walce z tą instytucją ;)]
W czasach gdy odkrywano nowe lądy a na nich wielkie pająki, ludzie skojarzyli je z tymi wydarzeniami i nazwali tarantulami.
Nazwa 'tarantula’ (pisana z małej litery, normalną czcionką) jest oficjalnym określeniem zarezerwowanym dla pająków z rodziny Theraphosidae przez Komitet Nazw Potocznych Pajęczaków przy Amerykańskim Stowarzyszeniu Arachnologicznym (American Arachnological Society’s Committee on Common Names of Arachnids), oficjalnym tylko w Ameryce Północnej, w dodatku dopiero od roku 1995.
Nazwa ’Tarantula’ (pisana z dużej litery, kursywą) to nazwa pewnego rodzaju biczowców należących do rzędu Amblypygi.
Nazwę 'ptasznik’ przyjęto z powodu sensacji jaką wzbudził w owych czasach pająk zjadający ptaka.
Pierwszą adnotacją o takim zachowaniu był rysunek dużego, włochatego pająka zjadającego kolibra. Rycina ta została zamieszczona przez Marię Sibill Merian w 1705 roku w jej książce dotyczącej owadów Surinamu.
Pająk ten dostał nazwę rodzajową Aranea avicularia przez Karla Linne w 1758 roku (obecnie Avicularia avicularia). Nazwa ta odnosi się do nazwy 'ptasznik’ bowiem Avis znaczy 'ptak’ a cularia znaczy 'jedzący’.
Brytyjscy biolodzy przyjęli nazwę ptaszniki po tym jak jeden z nich, Henry Walter Bates, opublikował w roku 1866 książkę „A Naturalist on the Rivers Amazon”, gdzie opisał i zamieścił rysunek pająka jedzącego wróbla.
W naturze ptaki nie stanowią częstej zdobyczy, raczej zdarzają się sporadycznie. Z tego powodu nazwa 'ptasznik’, podobnie jak 'tarantula’ także nie jest całkowicie trafna.
Oba te określenia są szeroko rozpowszechnione i poprawne, istnieje także wiele nazw lokalnych, takich jak 'kocio-nogie pająki’, 'małpie pająki’, 'szczekające pająki’, 'pająki kraby’, 'końskie pająki’, 'wielkie owłosione pająki’, 'pająki tygrysie’ itd.
Nazwy lokalne są charakterystyczne dla danego języka, kraju lub tylko regionu. Poniżej przedstawiam oryginalne nazwy w różnych językach (w różnych krajach) :
|
|
To w jaki sposób będziesz nazywać te pająki, zależy tylko od Ciebie, jednak zawsze się upewnij czy twój rozmówca ma na myśli te same zwierzęta.
Przynależność gatunkową danego pająka można określać w dwojaki sposób :
- używając nazw potocznych
- przy użyciu nazw łacińskich (naukowych) Mam nadzieję, że choć trochę wyjaśnię zasady nazewnictwa, szczególnie łacińskiego, które odnoszą się nie tylko do ptaszników, ale do jednoznacznego określenia gatunków wszystkich żyjących organizmów.
Nazewnictwo potoczne i naukowe opisane zostały w osobnym artykule.
Ile jest ptaszników?
Z powodu nieustannych zmian w systematyce ptaszników trudno powiedzieć ile gatunków ptaszników jest obecnie znanych. Przyczyn tej sytuacji jest co najmniej kilka. Ciągle są odkrywane oraz opisywane nowe gatunki zwierząt, niestety tereny na których występują są w zastraszającym tempie niszczone, przez co wiele gatunków nigdy nie poznamy… Kilku taksonomów pracuje nad uporządkowaniem i weryfikacją wcześniej opisanych, a co za tym idzie pewne gatunki przypisywanie są jako synonimy innych, bądź też wyciągane do pozycji odrębnego gatunku. Istotną sprawą jest że wiele gatunków zostało błędnie opisanych, często przez ludzi przypadkowych, nie posiadających nawet biologicznego wykształcenia. Wiele z tych gatunków zostało opisanych niezależnie od siebie pod odrębnymi nazwami. Uporządkowanie tego 'bałaganu’ jeszcze trochę potrwa, tym bardziej ze mało badaczy zajmuje się tą sprawą a dodatkowo nie wszyscy się ze sobą zgadzają…
Pod koniec lipca 2002 roku ilość gatunków oficjalnie uznanych za istniejące wynosiła 873, z czego 15 to podgatunki. Obliczyłem to na podstawie zestawień taksonomicznych, jednak właśnie z powodu tych badań liczba ta zmienia się z każdą nową publikacją. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę, iż niektóre gatunki mają w swoim obrębie różne odmiany, które nie są uznane za odrębny podgatunek. Sytuacja taka ma miejsce chociażby w przypadku Grammostola rosea (przynajmniej dwie odmiany barwne) czy Pterinochilus murinus (ponad pięć odmian).
Słownik pojęć
Najważniejsze terminy, które warto znać aby wiedzieć o czym jest mowa na łamach serwisu…
Określenie polskie | Określenie łacińskie / angielskie / czeskie | Znaczenie określenia |
adaptujące norki (ptaszniki) | / opportunistic burrowers / | Ptaszniki wykorzystujące jako kryjówkę elementy otoczenia, takie jak dziury pod kamieniami czy korzeniami, norki innych zwierząt. Rzadko, ale kopią własne norki, zazwyczaj ograniczając się do przearanżowania tych znalezionych miejsc. |
bezkręgowce | / invertebrates / bezobratli | Ogólne określenie wszystkich wielokomórkowców, które nie posiadają wewnętrznego szkieletu. |
chelicery | chelicerae / chelicers / klepítka, chelicery | Pierwsza para wyrostków z głowotułowia, będących zewnętrznym narządem pokarmowym, służącym do chwytania i zewnętrznego trawienia zdobyczy. Składają się z dwóch części bazowych na końcu których znajduje się ząb jadowy. Część bazowa zawiera gruczoł jadowy, który jest połączony kanalikiem z otworem przy końcu zęba jadowego. Na części bazowej znajdują się także chitynowe 'zęby’, służące do macerowania (rozdrabniania i rozpuszczania) pokarmu. |
chityna | / cuticle / chitinu | Wielocukier tworzący wraz z innymi związkami mniej lub bardziej twarde pokrywy ciała u zwierząt, szczególnie u stawonogów |
głowotułów | prosoma / cephalothorax / hlavohrud’ | Przednia część ciała, połączona z odwłokiem (tylnią częścią) poprzez wąską szypułkę. Głowotułów z wierzchu przykryty jest karapaksem, na którym znajdują się oczy. Przyłączone są do niego odnóża kroczne, pedipalpy oraz chelicery. |
hemolimfa | / hemolymph / hemolymfa | Jest to zarazem krew jak i płyn ustrojowy ptaszników. W hemolimfie do wiązania tlenu wykorzystywana jest miedź. Hemolimfa może być przeźroczysta, jasnoniebieska lub żółta. Krwioobieg ptaszników jest otwarty. |
karapaks | / carapace / hřbetní štít, karapax | Osłona wierzchniej części głowotułowia. Na przedniej części karapaksu znajdują się oczy. W tylniej części jest wgłębienie (lub wyrostek w kształcie rogu u rodzajów Ceratogyrus oraz Sphaerobothria) – fovea. W miejscu tym od wewnątrz głowotułowia przytwierdzone są mięśnie. |
kądziołki przędne | / spinnerets / snovací bradavky | Wyrostki produkujące nić pajęczą. Dwie pary kądziołków znajdują się na spodniej stronie odwłoku, w jego tylniej części. |
kopiące norki (ptaszniki) | / obligate burrowers / | Ptaszniki kopiące norki w podłożu, wykorzystujące je jako ukrycie. W zależności od gatunku mogą to być konstrukcje płytkie lub głębokie, pionowe bądź też bardziej poziome. Zazwyczaj wnętrze norki jest wyścielone nicią pajęczą. |
nadrzewne (ptaszniki) | / arboreal / stromoví sklípkani | Określenie ptaszników żyjących na drzewach, budynkach, na zboczach gór. Gatunki te nie kopią norek lecz mieszkają w sieciowych tunelach, liściach spiętych sieciami. |
naziemne (ptaszniki) | / terrestrial / zemni sklípkani | Pająki spędzające większość swojego życia na ziemi, bardzo rzadko wchodzące na pionowe powierzchnie. Wyróżnia się ptaszniki naziemne kopiące norki oraz adaptujące gotowe kryjówki. |
nogi (odnóża) | / legs / nohy | Każda kończyna kroczna jest złożona z siedmiu segmentów, którymi są (od strony ciała) :
Na końcu każdego tarsus’a znajdują się po dwa pazurki, które mogą być wysunięte lub schowane.Odnóża są numerowane w numeracji rzymskiej, od I do IV kolejno, zaczynając od nogi obok pedipalpa a kończąc na tej przy odwłoku. Określa się także czy jest to noga lewa czy prawa. W ten sposób można mówić o nodze np. trzeciej po lewej stronie (L III) czy też pierwszej prawej (P I), itd. |
nogogłaszczki | zob. pedipalpy | |
odwłok | opisthosoma / abdomen / zadeček | Tylnia część ciała, połączona z głowotułowiem (przednią częścią) wąską szypułką. Zawiera serce, płuca oraz narządy rozrodcze samicy. Na spodniej części, na końcu odwłoku znajdują się kądziołki przędne oraz płucotchawki. |
parzące włoski | / urticating hairs / | Rodzaj obronnego owłosienia, porastającego górną część odwłoku. Istnieje VI typów tych włosków, różne u poszczególnych rodzajów czy gatunków, jednak wszystkie przypominają miniaturowe 'harpuny’. Są wystrzeliwane przez zaniepokojonego pająka w stronę zagrożenia poprzez energiczne pocieranie tylnymi nogami o odwłok. Stykając się ze skórą, okiem czy błonami śluzowymi napastnika powodują ich podrażnienie, wywołują uczucie swędzenia. Parzące włoski występują wyłącznie u gatunków z Nowego Świata (obie Ameryki). |
pedipalpy | pedipalpus / pedipalps / makadla, pedipalpy | Druga para wyrostków z głowotułowia. Znajdują się pomiędzy chelicerami a pierwszą parą odnóży. Wyglądają podobnie do odnóży, lecz składają się tylko z sześciu segmentów oraz mają na końcu tylko jeden pazurek. Przede wszystkim są używane jako narządy czuciowe, służą też do podtrzymywania pożywienia. Dojrzałe samce na końcach pedipalpów mają narządy kopulacyjne. |
płucotchawki | / book lungs / plicní vaky | Organ służący do oddychania. Dwie pary płucotchawek znajdują się na spodniej stronie odwłoku. Mają strukturę podobną do książki, uformowaną poprzez zwinięcie naskórka, przez co zostaje maksymalnie zwiększona powierzchnia styku pomiędzy hemolimfą a powietrzem. |
sexowanie | / sexing / určeni pohlaví | Ustalanie płci. Znanych jest szereg metod sexowania. Część bazuje na zewnętrznym dymorfizmie płciowym, jednak tymi metodami na 100% można ustalić płeć tylko dorosłego ptasznika. Inne polegają np. na porównywaniu zrzuconych wylinek – ta metoda jest skuteczna już przy pająku o ciele długości 2 cm. |
szczękoczułki | zob. chelicery | |
takson | taxon / taxon / | Inaczej grupa taksonomiczna, jeden z poziomów w klasyfikacji organizmów żywych. Obejmuje organizmy posiadające pewne cechy, różne dla poszczególnych taksonów. Podstawowe taksony to : królestwo, typ, gromada, rząd, rodzina, rodzaj, gatunek. |
Opracowanie Paweł W.
Liczba wyświetleń: 84
Możnaby zrobić linkownie do pozostałych artykułów, dodać wstęp co to ptaszniki itp.