Thrigmopoeus truculentus
(Pocock, 1899)
Dorosła samica. Zdjęcie autorstwa Chris Allen „syndicate” z www.arachnoboards.com.
Dorosły samiec. Zdjęcie autorstwa Chris Allen „syndicate” z www.arachnoboards.com.
L4/5. Zdjęcie autorstwa Starshine.
Nazewnictwo
Nazwa łacińska: Thrigmopoeus truculentus
Nazwy angielskie: Goa purple, Thrigmopoeus minor, Lesser Goa Mustard
Wygląd
Duży pająk. Dorosłe samice 7-8 cm DC i około 20 cm a niekiedy więcej, rozpiętości odnóży. Młode koloru ciemno brązowego nie wyróżniające się niczym poza ciemnymi liniami na karapaksie rozchodzącymi się ukośnie na boki zaczynając od fovea. Wraz z wiekiem tracą nieco na wyrazistości. Dorosłe osobniki ciemnieją dając niekiedy ciemno bordowy odcień przy jasnym oświetleniu, za to karapaks staje się jaśniejszy z delikatnym połyskiem.
Dorosła samica. Zdjęcie autorstwa Chad Campbell.
Długość życia
Odnotowano dość dużą rozbieżność. 10 do 20 lat przy dobrych warunkach.
Występowanie i biotop
Naturalnym miejscem występowania są lasy monsunowe zachodnich Indii.
Urwisty, pokryty lasem łańcuch górski Ghaty Zachodnie izolujący ląd od morza Arabskiego w stanie Karnataka (Madikeri), przez stan Goa aż do przylegającej części stanu Maharashtra (Amboli). Gatunek lubiący kopać nory w wyższych partiach nad gruntem które obficie wyścieła pajęczyną. Położenie jam spowodowane jest regularnym zalewaniem nisko położonych partii w czasie pory monsunowej (czerwiec-październik) dające 90% rocznej sumy opadów na obszarze. Stymulując rzeki Kaveri, Tungabhadra i Krishna do wylewania w niektórych partiach biegu.
Strome skarpy w okolicach Amboli to biotop T. truculentus. Źródło: http://www.panoramio.com/photo/40992557
Terrarium
Dla dorosłej samicy optimum będzie terrarium 30/30/40 cm lub 40/30/40 (dł/szer/wys). Warto pokusić się o nasyp/skarpę ziemi w środku co będzie w pewnym stopniu symulowało naturalne warunki w których pająk kopie nory. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej przeczytaj artykuł: Terrarium dla ptasznika podziemnego.
Temperatura i wilgotność
Wilgotność na poziomie 80% lub mniej. Można pokusić się o symulowanie pory monsunowej i suchej w której obniżamy wilgotność do 60-70%. Temperatury dzienne mogą dochodzić nawet do 30°C. Nocne spadki do 20-23°C. Jeżeli chcesz dowiedzieć się czego używać do ogrzewania i oświetlania w terrarium – przeczytaj ten artykuł: Ogrzewanie i Oświetlenie.
Żywienie
Jeżeli chcesz dowiedzieć się czym karmić ptasznika przeczytaj artykuł: Żywienie.
Dymorfizm płciowy
Możliwe do rozpoznania po budowie płytki płciowej już u podrostków. Nie ma wyraźnych różnic kolorystycznych między samcem a samicą.
Rozmnażanie
Największym problemem może być skompletowanie dorosłej pary. Gatunek sporadycznie trzymany w terrariach. Samice zazwyczaj chętnie kopulują i nie przejawiają agresji do samca. Liczba młodych w kokonie przeciętnie około 100 sztuk, zdarzają się kokony przekraczające 200 lub 300 sztuk.
Dopuszczanie i kopulacja T. truculentus. Zdjęcie autorstwa Chris Allen „syndicate” z www.arachnoboards.com.
Uwagi
Mimo swego wybuchowego temperamentu w naturze, pająki w terrarium są płochliwe i skore do ucieczki niż ataku na napastnika. Pająk posiadający umiejętność strydulacji. Typ II organów strydulacyjnych.
Wraz z ostatnim spisem (2008 r.) gatunek został wpisany do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych. Kategoria NT (near threatened) – bliskie zagrożenia.
Więcej o Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych – klik.
Ocena
jad: 3
szybkość: 3
temperament: 2
łatwość hodowli: 2
podatność na błędy hodowców: 2
ocena ogólna: 12
Polecany dla osób mających już doświadczenie z szybkimi ptasznikami.
Źródła:
- Verdez, J.-M. & F. Cléton. 2004. Thrigmopoeus truculentus Pocock, 1899. Journal of the British Tarantula Society 19(3): 74-77.
- Siliwal, M. & S. Molur. 2009. Redescription, distribution and status of the Karwar Large Burrowing Spider Thrigmopoeus truculentus Pocock, 1899 (Araneae: Theraphosidae), a Western Ghats endemic ground mygalomorph. Journal of Threatened Taxa 1(6): 309-360.
- Norman I. Platnick – The World Spider Catalog
Poprawki: Obli
Tekst pochodzi z arachnea.org. Więcej informacji w stopce.
Liczba wyświetleń: 5