Tliltocatl verdezi
(Schmidt, 2003)
Nazewnictwo
Nazwa łacińska: Tliltocatl verdezi
Nazwa angielska: Mexican Rose Grey
Wygląd
Ptaszniki te dorastają do 6-7 cm długości ciała oraz około 15 cm rozpiętości odnóży. Karapaks Brachypelma verdezi ma kolor głębokiego brązu. Na wysokości oczu widnieje charakterystyczna ciemniejsza strzałka.. Odwłok porastają gęste jasno-rude włosy. Odnóża czarne, porośnięte rzadko jaśniejszymi włoskami. Na wysokości rzepki i goleni widać biegnące wzdłuż odnóża równoległe ciemnobrązowe pasy. Młode, jak u innych Brachypelma beżowo-szarawe z czarną plamą na odwłoku.
Długość życia
Samice żyją zazwyczaj 15-18 lat. Samce nie dłużej niż rok po ostatniej wylince
Występowanie i biotop
Jak inne Brachypelma występuje w Nowym Świecie. Można ja spotkać na Kostaryce, w Panamie, Brazylii, Meksyku. Żyje w wilgotnych lasach, w znalezionych lub samodzielnie wykopanych norkach.
Cechy szczególne i ciekawostki
Brachypelma verdezi nie jest zazwyczaj pająkiem agresywnym, choć można trafić na takiego osobnika. Zazwyczaj, gdy poczuje się zagrożony wyczesuje z odwłoka włoski parzące. Jest objęty Konwencją Waszyngtońską ( CITES).
Terrarium
Terrariumdla dorosłego osobnika powinno mieć wymiary około 30/30/20(dł./szer./wys.) cm. Może być otwierane z przodu i/lub góry. Konieczna jest wentylacja w postaci pasków z nawierconej aluminiowej płytki. Druciane i plastikowe siatki nie są najlepszym rozwiązaniem, gdyż mogą zostać przegryzione.
Młode osobniki trzymamy w pudełkach po kliszy lub pojemnikach na mocz. Wraz ze wzrostem przekładamy je do coraz większych „terrariów”. Hodowcy stosują z powodzeniem pudełka po sałatkach, czekoladkach, wacikach do uszu itp. Popularne są także faunaboxy różnych rozmiarów, które dość tanio można dostać w sklepach zoologicznych.
Terrariumpowinno być ustawione z dala od kaloryfera, głośników, wszelkich sprzętów powodujących drgania, w miejscu spokojnym, gdzie nie będzie narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, strącenie z półki lub potłuczenie.
Jako podłoża używamy kwaśnego torfu, włókna kokosowego lub ich mieszanki. Powinniśmy zapewnić pająkowi kryjówkę, którą można zrobić z łupiny kokosa lub doniczki.
Temperatura i wilgotność
Optymalną temperaturą dla tego ptasznika jest 25-27°C. W nocy wskazane jest delikatne jej obniżenie, jednak nie powinna spadać poniżej 20°C. Wilgotność utrzymujemy na poziomie 75-80% poprzez zraszanie, co parę dni części terrarium czystą wodą.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się czego używać do ogrzewania i oświetlania w terrarium – przeczytaj ten artykuł: Ogrzewanie i Oświetlenie.
Żywienie
Jeżeli chcesz dowiedzieć się czym karmić ptasznika przeczytaj artykuł: Żywienie.
Dymorfizm płciowy
Samica jest mocniej zbudowana niż samiec. Dorosły samiec ma zazwyczaj dłuższe i smuklejsze odnóża. Na goleniach pierwszej ich pary znajdują się haki, którymi samiec przytrzymuje chelicery samicy w trakcie kopulacji. Na końcach nogogłaszczek po ostatniej wylince pojawiają się także narządy kopulacyjne – bulbusy. Ubarwienie obu płci praktycznie jednakowe, choć samiec jest nieco ciemniejszy. Płeć można rozpoznawać już u niedorosłych pająków na podstawie budowy płytki i szczelinki płciowej.
Rozmnażanie
Brachypelma verdezi jest dość trudnym gatunkiem do rozmnożenia. Długi okres, jaki potrzebują te ptaszniki, aby osiągnąć dojrzałość płciową oraz niezbyt duże rozpowszechnienie w hodowlach powoduje, iż ciężko skompletować parę w odpowiednim wieku. Ponadto samice często nie budują kokonu. Kopulacja przebiega przeważnie bezproblemowo, jednak po jej zakończeniu samica może być agresywna w stosunku do samca, także trzeba zapewnić mu możliwość ucieczki. Kokon budowany jest po 4-7 miesiącach od zapłodnienia i zawiera 500-700 jajek. Nimfy wykluwają się po 5-6 tygodniach a pająkami stają się po 40-50 dniach.
Ocena
(zobacz skalę ocen)
jad: 1
szybkość: 1
temperament: 2
trudność hodowli: 2
podatność na błędy hodowców: 2
ocena ogólna: 8
Polecany dla początkujących hodowców.
Źródła:
- http://www.arachnoboards.com/ab/
- Norman I. Platnick – The World Spider Catalog
- własne
Tekst pochodzi z arachnea.org. Więcej informacji w stopce.
Liczba wyświetleń: 16