Rodzina Uloboridae
Tylko dwa gatunki reprezentujące tą rodzinę występują w Europie, a dokładnie w jej północnej części Uloborus walckenaerius i Hyptiotes paradoxus. Pająki te są unikalneponieważ nie posiadają gruczołów jadowych, a przez to spędzają dużo czasu na pleceniu cribellate pajęczyny. Czasem w szklarniach w Aberdeen w Szkocji, możemy natrafić na trzeci gatunek: Uloborus plumipes. Na całym świecie rodzina ta reprezentowana przez 18 rodzajów na które składa się 240 gatunków.
Rodzaj Uloborus
Często mylony z Cyclosa, pająka z rodziny Araneidae, z racji trójkątnego odwłoka. Uloborus tworzy sieć w kształcie koła i rozkłada ją prawie poziomo. Pająki pokryte białymi włoskami wiszą poniżej swej sieci na nici pajęczyny biegnącej wzdłuż pajęczyny. Pająk mierzy od 3 do 6mm
.
Uloborus walckenaerius
Uloborus plumipes z kokonem
Poniżej pająk szklarniowy Uloborus plumipes. Zwórćcie uwagę na włochate „branzoletki” na końcu każdego odnóża. Łacińska nazwa „plumipes” oznacza „pióronogi”.
Dostrzeżony na swej poziomej pajęczynie o średnicy 10-20 cm przypomina kawałek ziemi, brud. Kokony wyglądają jak wyschłe liście i mają kolor brązowy. Normalnym habitatem tych pająków jest basen morza Śródziemnego, Afryka i południowa Azja. Pająk jest wielkości 3-6mm.
Uloborus plumipes
Materiał przetłumaczył Przemysław Ł., poprawek dokonał Paweł I. Oryginał znajduje się na stronie Ed’a Nieuwenhuys
Liczba wyświetleń: 2