1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
3
0

Yllenus arenarius – wydmowiec

Yllenus arenarius – wydmowiec
(Simon, 1868)

Zdjęcie autorstwa: Rudolf Macek

Nazwa: Yllenus arenarius, wydmowiec
Rodzina: Salticidae

Wygląd

Yllenus arenarius to średniej wielkości skakun o długości ciała ok. 6mm. W barwie jego ciała współgra kolor biały z brązowym. Na odwłoku zauważyć można kilka plamek w kolorze czarnym i żółtym.

Występowanie i biotop

Pająki te zamieszkują otwarte przestrzenie piaszczystych wydm w środkowej i wschodniej Europie i stara się jak najbardziej oddalać od gęstej roślinności. W Polsce znajdziemy go głównie w centralnej i wschodniej części kraju w okolicach koryt rzecznych.
Biologia
Yllenus buduje swoje gniazda na piaszczystych wydmach. Najpierw zakopuje się w piasku, a potem tworzy bardzo skomplikowaną konstrukcję. Jego sieć nie przepuszcza wody za to umożliwia wymianę powietrza. W środowisku naturalnym charakteryzującym się dużymi wahaniami temperatury i wilgotności gniazdo odgrywa kluczową rolę w przetrwaniu tych pająków. Yllenus arenarius to pająk charakteryzujący się dzienną aktywnością. Swoje gniazda budują parę milimetrów pod powierzchnią piasku. Ze względu na rozmiar, strukturę i funkcję gniazda podzielono na 4 rodzaje:
te, w których samica składa jaja i gdzie dorastają młode,
te, w których zrzucają wylinkę
pełniące funkcję przetrwalnikową na czas zimy
i w reszcie te, w których spędzają noc.
Ich długość życia dochodzi na wolności do 2 lat. Poszczególne grupy wiekowe budują różną ilość gniazd. Młode podczas swojego pierwszego sezonu budują dużo więcej gniazd niż dorosłe w czasie drugiego sezonu. Różne funkcje gniazd tych pająków wskazują na to, iż gniazda te warunkują przetrwanie młodych na wydmach.
Tekst pochodzi z arachnea.org. Więcej informacji w stopce.

Liczba wyświetleń: 3

Post Comment

Wykryto AdBlock! Wyłącz AdBlock, aby kontynuować korzystanie ze strony. Prawy górny róg przeglądarki.