1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
10
0

ZOO Opole

ZOO Opole (Stan na 2012 rok)

Ogród zoologiczny w Opolu został założony na początku lat 30. XX wieku na położonej w centrum miasta wyspie Bolko i nazywał się Tierepark Bolko.

Jedną z najstarszych części opolskiego zoo były niewielkie stawki, które zamieszkiwały liczne gatunki ptaków związanych ze środowiskiem wodnym. Bez wątpienia największą atrakcją tej części parku zwierzęcego w ówczesnym Oppeln była grupa flamingów różowych. Ptaki te ze względu na czerwonawo-różowe upierzenie, nazywane są również czerwonakami. Intensywność barwy zależy od zawartości w pożywieniu karotenoidów, czyli czerwonych barwników roślinnych.
W opolskim ogrodzie zoologicznym wybudowano również ptaszarnię, w której eksponowane były liczne gatunki ptaków egzotycznych, w większości o bajecznie kolorowym upierzeniu. Do budynku ptaszarni przylegała również woliera, w której eksponowane były przede wszystkim kaczki, m. in. azjatycka mandarynka i amerykańska karolinka.

Przedwojenni mieszkańcy Opola mogli również podziwiać w parku zwierzęcym egzotyczne gatunki ssaków, sprowadzane głównie z Afryki. Były to przede wszystkim antylopy oraz małpy robiące największe wrażenie na najmłodszych zwiedzających. Nie zabrakło wybiegów, w których hodowano nasze rodzime ssaki, m. in. jelenie, sarny i dziki.

Po parku biegały także oswojone daniele. Gatunek ten początkowo występował przede wszystkim w śródziemnomorskich regionach Europy, Afryki i Bliskiego Wschodu, a do Europy Środkowej został sprowadzony jako cenne zwierzę łowne jeszcze w średniowieczu.

W ogrodzie zoologicznym znajdowała się również restauracja Tierpark-Gaststätte, z pięknym widokiem na Odrę, której właścicielem był Alfred Kynast. Reklamowana była jako największa i najmilsza restauracja dla gości wycieczkowych w ówczesnym Opolu. Opolanom znana była z wyśmienitych dań przygotowywanych według starych opolskich przepisów oraz kuchni egzotycznej. Specjalnością zakładu był bażant w sosie winnym i przepiórcze jaja ze szparagami. Do dań podawano piwo Haase Gold z opolskiego browaru, przy którym goście obserwowali wolno sunące po odrzańskich falach barki oraz liczne w sezonie letnim wycieczkowe statki i gondole.

Podczas działań wojennych Zoo zostało całkowicie zniszczone. Dopiero w 1953 roku roku nastąpiło ponowne otwarcie odbudowanego ogrodu zoologicznego. Powódź tysiąclecia w 1997 dotknęła również zoo, niszcząc je w bardzo dużym stopniu. W 1998 roku nastąpiła odbudowa i kilkakrotne powiększenie terenów ogrodu oraz uroczyste otwarcie.

Opolski ogród zoologiczny obecnie zajmuje powierzchnię 20 ha. Znajduje się w nim około 956 zwierząt reprezentujących prawie 227 gatunków, w tym jedyne w Polsce goryle oraz uchatki kalifornijskie. Ogród odniósł wiele sukcesów hodowlanych, m. in. rozmnożenie oryksów szablorogich, hipopotamów karłowatych, kapibar, serwali, kangurów, poturu, betongów, lemurów wari rude, lemurów katta, siamangów, sajmiri i uistiti.

Dane dotyczące liczebności zwierząt to:
– ssaki 73 gat. , 341 sztuk
– ptaki 89 gat. , 452 sztuki
– gady 11 gat. , 66 sztuk
– płazy 11 gat. , 97 sztuk
– bezkręgowce 43 gat.

Osobiście polecam wycieczkę do tego ogrodu choćby ze względu na goryle. Ale również budynek bezkręgowców i jego mieszkańcy tez zrobiły na mnie wrażenie. Całość czysta, zadbana.

Parking znajduje się w odległości ok. 500 metrów od bramy wejściowej i to może jest jedyny minus tego miejsca.

Strona ogrodu

Opracowanie Nikola

Liczba wyświetleń: 10

Post Comment

Wykryto AdBlock! Wyłącz AdBlock, aby kontynuować korzystanie ze strony. Prawy górny róg przeglądarki.